18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

fuj

GRZYBICA PŁUC OD MASECZKI??? Wiemy, czym grozi zasłanianie twarzy

08.10.2020  13:14
Maseczki wywołują choroby! Ale to nasza wina
Maseczki wywołują choroby! Ale to nasza wina Fot: kovop58/Shutterstock

Czy noszenie maseczek zasłaniających usta i nos jest bezpieczne? Nie do końca, ale wszystko zależy od nas. Jeśli źle stosujemy osłony twarzy, możemy zachorować!

Koronawirus sprowadził na nas nowy wymóg - musimy nosić maseczki zasłaniające nos i usta. Wielu ludzi poddaje jednak w wątpliwość ich działanie, a nawet twierdzi, że mogą być niebezpieczne. Ile w tym prawdy?

Wielokrotnie udowadniano już, że maseczka nie jest w stanie w 100 procentach powstrzymać wirusa, jednak odpowiednia ochrona zdecydowanie zmniejsza ryzyko jego rozprzestrzenienia. Co zaś ze zdrowiem osoby oddychającej przez materiał?

Wśród koronasceptyków narodził się niebezpieczny mit, zakładający, że od maseczki można nabawić się... grzybicy płuc. Czy to możliwe? Cóż... historia NIE ZNA TAKICH PRZYPADKÓW. A jednak osłona twarzy może być dla nas bardzo niebezpieczna. Wystarczy, że nosimy ją źle.

Gronkowiec i koronawirus od noszenia maseczki

Podstawą noszenia maseczek jest ich częsta wymiana i dezynfekcja. Możemy uparcie nosić osłonę na ustach i nosie, ale jeśli regularnie jej nie pierzemy, ta nas nie uchroni. Co więcej, może wywołać niebezpieczne zakażenie.

Po pierwsze, jeżeli nie czyścimy/wymieniamy/pierzemy maseczki, to jeśli koronawirus na niej osiądzie, możemy się zakazić. Wystarczy, że przez pomyłkę założymy maseczkę złą stroną lub dotkniemy jej palcami i przeniesiemy patogen na twarz.

Istnieje też ryzyko zakażenia gronkowcem! To pojawia się, gdy nie zmieniamy maseczki odpowiednio często. W wyniku zbyt długiego noszenia zbiera się pod nią wilgoć, która sprzyja zmianom skórnym i rozwojowi trądziku lub gronkowca.

Maseczka wywołuje trądzik

Jeśli odpowiednio często nie zmieniamy maseczki i nie pierzemy/odkażamy wielorazowych osłon, nasza skóra niemiło nam się odwdzięczy. Powstała już specjalna nazwa dla trądziku wywołanego brudnymi maseczkami i złą higieną ich użytkowania - to "maskne".

Zmiany skórne, które powstają na twarzy przez maseczki, to drobne pryszcze, podobne do trądziku różowatego. Wystąpić mogą nawet u osób, które nigdy nie miały podobnych problemów z cerą!

Przeczytaj więcej
Komentarze