18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójczy rozbłysk klasy X

Mega wybuch na Słońcu! Burza magnetyczna nadciąga!

01.04.2022  14:06
Rekordowy wybuch na Słońcu. Burza magnetyczna spowoduje paraliż komunikacji?
Rekordowy wybuch na Słońcu. Burza magnetyczna spowoduje paraliż komunikacji? Fot: Shutterstock/Pixus

Uwaga! Alarm! Na Słońcu nastąpił wybuch najwyższej klasy. Efektem będą nie tylko zjawiskowe zorze polarne, ale możliwe są globalne zakłócenia oraz poważne problemy z komunikacją. Spokojnie, to jeszcze nie apokalipsa, ale może zrobić się nieciekawie. Cieszcie się internetem, póki jeszcze jest...

Internecie, ojczyzno moja, ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił - chciałoby się sparafrazować słowa wieszcza, patrząc na najnowsze ostrzeżenia astronomów. Na Słońcu nastąpił wybuch najwyższej klasy. Jest to również najpotężniejszy tego typu wybuch w tym roku, który wygenerował rozbłysk klasy X, pojawiający się niezwykle rzadko w 11-letnim cyklu aktywności społecznej. Pojawiły się ostrzeżenia, że wielu miejscach na Ziemi mogą wystąpić problemy z komunikacją.

Wybuch na Słońcu. Grozi nam burza magnetyczna!

W wyniku wyrzucenia ze Słońca strumieni naładowanych cząstek w kierunku Ziemi, nastąpiło osłabienie magnetosfery. Grozi nam potężna burza magnetyczna, niosące ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń. Być może dojdzie do zakłóceń w pracach satelitów i systemu GPS. Możliwe są też zakłócenia w pracy telefonów komórkowych, a na liniach przesyłowych mogą wystąpić napięcia groźne dla ludzkiego życia. Niektórym urządzeniom elektronicznym grozi nawet uszkodzenie.

Zdaniem naukowców, w ciągu najbliższych dni należy spodziewać się problemów z nawigacją i telekomunikacją. Astronomowie ostrzegają, że Słońce starzeje się i zmianie ulega jego zachowanie, pogoda na powierzchni gwiazdy jest ostatnio dość niespokojna. Totalna katastrofa jeszcze nam nie grozi, ale eksperci ostrzegają, że w przyszłości silny wyrzut masy koronalnej, czyli obłoku plazmy z polem magnetycznym, może np. wyłączyć nam internet i spowodować radiowy blackout nawet okres 2 lat.

29 marca 2022 roku grupa plam na Słońcu wytworzyła rozbłysk klasy X1.3, klasyfikowany jako rozbłysk najwyższej energii. Jasne flary typu X w dziedzinie rentgenowskiej są uznawane za silne i niebezpieczne zjawisko – podaje Radio ZET.