18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alarm

Meksykański wariant koronawirusa zalewa Europę

08.06.2021  13:14
Meksykański wariant koronawirusa
Meksykański wariant koronawirusa Fot: Artur BARBAROWSKI/East News

Meksykański wariant koronawirusa pojawił się w Europie i są to bardzo złe i niepokojące dla nas informacje. Zaczął się już "alarmujący" przyrost zakażeń - póki co, w Polsce nie widzimy tego problemu, ale sytuacja sprzed roku nauczyła nas, jak szybko potrafi rozprzestrzenić się patogen.

Niestety, koronawirus stale mutuje - poznaliśmy już wariant brytyjski oraz indyjski patogenu, a teraz okazuje się, że pojawił się nowy wariant meksykański. Zespół z Uniwersytetu w Bolonii przeanalizował ponad milion sekwencji genetycznych koronawirusa SARS-CoV-2 - tak właśnie znalazł kolejną odmianę patogenu.

W ciągu ostatnich kilku tygodni ów koronawirus rozprzestrzeniał się głównie w Meksyku (stąd jego nazwa), a w niewielkiej ilości obecny jest także w Europie. Przyrost zakażeń tym wariantem naukowcy określają jako alarmujący - niestety, w przypadku mutacji nigdy nie wiadomo, czy obecnie używane szczepionki będą na nie działać i odpowiednio uodparniać.

Meksykański wariant koronawirusa w Europie

Fachowe określenie na nową mutację to T478K - została ona opisana na łamach „Journal of Medical Virology”. "Wariant ten coraz szerzej rozprzestrzeniał się wśród mieszkańców Ameryki Północnej, głównie Meksyku. Obecnie stanowi ponad 50 proc. wirusów w tym rejonie. Tempo ekspansji wirusa jest podobne, jak dla tzw. wariantu brytyjskiego” - informuje koordynujący pracami prof. Federico Giorgi.

Mutacja znajduje się w białku kolca (spike) - dzięki niej łatwiej przyczepia się do komórki, a więc jednocześnie staje się bardziej zakaźny. To stanowi dla ludzkości naprawdę gigantyczne zagrożenie.

Mutacja w białku Spike jest strukturalnie ulokowana w miejscu interakcji z ludzkim receptorem ACE2. Koronawirusy dołączają się do tego receptora, aby infekować komórki i skuteczniej się rozprzestrzeniać

- wyjaśnia badacz.

Jak do tej pory eksperci przeanalizowali ponad 1,2 mln próbek zgromadzonych w międzynarodowych bazach danych do 27 kwietnia 2021 r. Nowy wariant badacze wykryli w 11 435 próbkach. To dwa razy więcej, niż miesiąc wcześniej. To właśnie jest najbardziej alarmujące - czujecie już strach?

Czytaj także
Przeczytaj więcej