Oceń
Chorowałeś, ale myślałeś, że to tylko przeziębienie? Sprawdź, czy mogłeś mieć koronawirusa. Naukowcy stworzyli listę objawów typowych dla ozdrowieńców!
Miałeś COVID, ale o tym nie wiesz? Łatwo to sprawdzić, wystarczy bacznie przyjrzeć się swojemu organizmowi. Nie trzeba specjalnych testów, by wywnioskować, czy ostatnie przeziębienie lub grypa, która zaatakowała nas na przełomie zimy i wiosny, nie była przypadkiem spowodowana SARS-COV-2.
Od początku epidemii słyszymy, że koronawirus SARS-COV-2 wywołuje ostrą niewydolność i zapalenie płuc, chorobie towarzyszą duszności, ostry kaszel i wysoka gorączka. Okazuje się jednak, że większość zakażonych przechodzi kontakt z wirusem bezobjawowo lub z delikatnymi objawami. Tak mogło być i z nami...
Miałeś koronawirusa? Sprawdź listę objawów
Jeśli w niedawnej przeszłości chorowałeś, ale choroby nie łączyłeś z epidemią SARS-COV-2, możesz wykonać test na przeciwciała. Ten powie Ci, czy twój organizm wypracował komórki zwalczające wirusa i czy jesteś na niego odporny.
Ale jest też inny sposób. Wystarczy przyjrzeć się sobie i sprawdzić, czy nie występują u nas objawy typowe dla osób, które przeszły zakażenie. Należą do nich między innymi między innymi utrata węchu i smaku.
Początkowo nikt nie brał objawów tych pod uwagę, teraz uznawane są za jedne z najbardziej charakterystycznych dla COVID-19 i często występują u osób, które przechodzą chorobę skąpo objawowo. Co ciekawe, eksperci twierdzą, że zaburzenia węchu i smaku mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy po ustąpieniu zakażenia.
Zmęczenie i zadyszka
Pokonanie krótkiego odcinka szybkim marszem lub biegiem nagle okazało się wyczerpujące? Łapiesz zadyszkę, wchodząc po schodach, choć wcześniej raczej ci się to nie zdarzało? Mogą to być objawy przebytego już zakażenia koronawirusem SARS-COV-2.
Zadyszki są jednym z charakterystycznych problemów osób, u których zdiagnozowano COVID-19, a które nie mają już w organizmach koronawirusa. Podobnie jest ze zmęczeniem, które u osób chorujących utrzymywało się jeszcze nawet dwa miesiące po chorobie. I nie mowa tu jedynie o męczących spacerach, ale o stałym, obezwładniającym zmęczeniu organizmu.
Wypadanie włosów
Twoja głowa nagle zaczęła się sypać? Wypadanie włosów to kolejny objaw, na który skarżą się osoby, u których zdiagnozowano COVID-19. Oczywiście nie są to pojedyncze wypadające włoski (to normalne), a wzmożona utrata włosów z głowy.
Kaszel
Według badań przeprowadzonych na osobach wyzdrowiałych z COVID-19, uciążliwy suchy kaszel utrzymywać się może jeszcze kilka tygodni po zwalczeniu koronawirusa. Na taki objaw skarżyło się aż 43 procent przebadanych!
Problemy z sercem
Jest też objaw nietypowy, często niezauważalny. Po przebadaniu grupy osób, które pokonały koronawirusa, okazało się, że aż 78 procent ma problemy z sercem! Często są one niemożliwe do stwierdzenia bez specjalistycznych badań, zdarzają się jednak także np. nagłe kołatania.
Oceń artykuł