18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przecinkowce polują na turystów

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Giną ludzie!

Wojciech Kozicki
02.07.2021  21:21
Najpierw sinice, a teraz przecinkowce. Morze Bałtyckie staje się coraz bardziej niebezpieczne dla zdrowia
Najpierw sinice, a teraz przecinkowce. Morze Bałtyckie staje się coraz bardziej niebezpieczne dla zdrowia Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Wakacje nad Bałtykiem i kąpiel w polskim morzu? Miejcie się lepiej na baczności. Najpierw zaatakowały sinice, a teraz na wasze zdrowie i życie czyhają groźne bakterie – PRZECINKOWCE! Zabiły już wiele osób, które skusiły się na pluskanie w bałtyckich falach.

Morze Bałtyckie kursi turystów w wakacje. Ciepła woda, słońce, iperyt, plaże, sympatyczny zapach ropy… sielanka? Nic z tych rzeczy! Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niemieckiego landu położonego nad Bałtykiem, ostrzegają, że w morzu grasują przecinkowce (Vibrio). Potocznie nazywa się je „mięsożernymi bakteriami”, które rozwijają się w wodzie mającej powyżej 20 stopni Celsjusza. Bakterie te wywołują m.in. groźne dla zdrowia zakażenia ran, a nawet sepsę. Zakażenie wywołane przez V. cholerae może prowadzić nawet do cholery.

Mięsożerne bakterie w Bałtyku. Przecinkowce mogą ZABIĆ

Państwowy Urząd ds. Zdrowia i Spraw Społecznych (LAGuS) w Rostocku ostrzega, że w związku z upałami, Bałtyk może zostać zdominowany przez przecinkowce. Kontakt z nimi może skutkować poważnymi infekcjami. Takie sytuacje miały już miejsce, ponieważ w sezonie kąpielowym w 2020 r. w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zgłoszono osiem przypadków zakażeń, ale nie odnotowano zgonów związanych z infekcją. Od 20003 roku odnotowano w sumie  66 zakażeń, a dziewięć osób z chorobami współistniejącymi zmarło po zakażeniu przecinkowcami.

Do infekcji przecinkowcami dochodzi poprzez spożycie zanieczyszczonej wody, żywności lub bezpośredni kontakt z chorym. Mogą dostać się do organizmu także poprzez zjedzenie surowej ryby i owoców morza.

Znamy 36 gatunków przecinkowców, ale tylko 12 z nich może wywoływać infekcje u ludzi. Wspomnieć należy przede wszystkim o: Vibrio cholerae, V. vulnificus oraz V. parahaemolyticus – informuje Medonet.pl.

Medonet.pl przypomina przypadek starszej kobiety, która w 2019 roku po morskiej kąpieli w północno-wschodnich Niemczech została zakażona przecinkowcami i zmarła. W 2019 roku w Niemczech odnotowano aż 11 zakażeń przecinkowcami szczepu Vibrio, ale biorąc pod uwagę brak obowiązku rejestracji, mogło być ich znacznie więcej.

Przecinkowce mogą być niebezpieczne dla osób z osłabionym systemem odpornościowym oraz dla seniorów. "Jeśli kąpiący się należą do tych grup ryzyka i mają skaleczenia, powinni unikać kontaktu z wodą morską lub słonawą" – przestrzega niemiecki urząd (Wirtualna Polska).

Objawy zakażenia Vibrio vulnificus to m.in:

  • Zatrucie pokarmowe
  • Zapalenie jelit
  • Zmiany skórne w postaci pęcherzy
  • Wymioty
  • Biegunka
  • Martwicze zapalenie powięzi
  • Sepsa