Młodzi kierowcy jak zwykle mają droższe OC

Materiały partnerskie
31.10.2019  12:17
Młodzi kierowcy jak zwykle mają droższe OC

Jesteś młodym kierowcą, który dopiero zdobył prawo jazdy? Jeśli planujesz ubezpieczyć swój pierwszy samochód, musisz liczyć się z dość wysokimi składkami na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Sprawdź, ile może kosztować polisa OC.

Wysokość składki OC uzależniona jest od indywidualnego ryzyka, z jakim związany jest dany kierowca. Niestety młode osoby muszą liczyć się z dość wysokim OC, ponieważ policyjne statystyki są nieubłagane. Wskazują, że to właśnie młode osoby między 18 a 25 rokiem życia powodują najwięcej wypadków. Przyczyną jest przede wszystkim brawura, która wynika z braku doświadczenia i umiejętności szybkiego reagowania w chwili zagrożenia.

 

Ile kosztuje polisa OC dla niedoświadczonych kierowców?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to kwestia całkowicie indywidualna. Można jednak podać kwoty uśrednione – na podstawie zebranych danych.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat, młodzi kierowcy między 18 a 25 rokiem życia płacą średnio 1360 zł za polisę OC (dane na III kwartał 2019 roku). To ponad dwukrotnie więcej w porównaniu do kierowców w wieku 36-45 lat – w ich przypadku składka wynosi zaledwie 578 zł.

Jak kupić najtańsze OC dla młodych kierowców? 

Zastanawiasz się, jak kupić najtańsze OC dla młodych kierowców? Wysokość składki możesz znacznie obniżyć, jeśli będziesz kierować się poniższymi zasadami.

  • Ubezpiecz samochód jako współwłaściciel

Jeżeli chcesz płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, nie wykupuj polisy samodzielnie. Podpisz umowę jako współwłaściciel – niech drugim współwłaścicielem będzie osoba z dużymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe obniży składkę – zwyżki i zniżki sumują się.

  • Porównaj dostępne oferty

Podejmowanie przypadkowych decyzji może sporo kosztować – także w przypadku wyboru ubezpieczyciela. Dlatego warto przeanalizować poszczególne oferty, np. tańsze OC w porównywarce Rankomat.pl znajdziesz bez problemu. Wystarczy wypełnić formularz, aby otrzymać informację zwrotną od konkretnych ubezpieczycieli. Wysokość składki będzie uwzględniała indywidualne ryzyko, z którym związany jest dany młody kierowca.

Pamiętaj, że wysokość składki OC dla niedoświadczonych kierowców może być sporo wyższa. Warto jednak zadbać o jej obniżenie, np. poprzez bezszkodową jazdę. Każde 12 miesięcy bez szkody spowoduje wzrost zniżek. Dzięki temu już w kolejnym roku ubezpieczeniowym będziesz płacić nieco mniej za OC.

Przeczytaj więcej
Komentarze