18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zagrożenie

Moderna ma tajemniczy skutek uboczny. "Covidowe ramię" atakuje!

19.05.2021  15:32
Nowy skutek uboczny szczepionki Moderna
Nowy skutek uboczny szczepionki Moderna Fot: Aleksandar Malivuk/Shutterstock

Pierwszy raz o "covidowym ramieniu" można było usłyszeć pod koniec stycznia. Nietypowy skutek uboczny obserwowany jest podczas przyjmowania preparatu Moderny. "Covidowe ramię" może zagrażać życiu?

Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 zalicza się między innymi ból w miejscu wkłucia, bóle mięśni, bóle głowy, bóle stawów, gorączkę, a także dreszcze. Od stycznia napływa coraz więcej zgłoszeń o nowym, tajemniczym efekcie nazywanym "covidowym ramieniem".

"Covidowe ramię" występuje po przyjęciu szczepionki Moderny. Pojawia się na ramieniu, w które zaaplikowano preparat. Jest to zmiana skórna, której może towarzyszyć swędzenie, pokrzywka lub czerwone grudki. Jak informują uczeni z Uniwersytetu Yale, reakcja pojawia się około 7 dni po przyjęciu pierwszej dawki oraz dwa dni po drugiej.

"Covidowe ramię" zagraża życiu?

Badacze z Uniwersytetu Yale informują, że "covidowe ramię" nie stanowi zagrożenia oraz nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Naukowcy wyjaśniają również powód występowania tajemniczego efektu ubocznego.

Po podaniu szczepionki układ odpornościowy znajduje się niejako na wojskowym obozie szkoleniowym. - To proces stopniowy. Na początku wytwarzane przez ciebie przeciwciała nie są w pełni wyszkolone w walce z konkretnym wrogiem. Podczas szkolenia stają się one bardzo podekscytowane, niespokojne, ponieważ ciężko pracują, stając się coraz bardziej efektywne - wyjaśnia dr Peter Chin-Hong z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Lekarze podkreślają, że nie należy przejmować się tym skutkiem ubocznym. Jeśli objawy będą utrzymywały się dłużej niż tydzień lub wystąpi obrzęk w innym miejscu, warto udać się do lekarza. Objawy podobne do "covidowego ramienia" obserwowano już przy aplikowaniu szczepionek przeciw śwince, odrze, różyczce, ospie wietrznej i tężcowi.

Czytaj także
Przeczytaj więcej