18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To będzie przełom!

Moderna pracuje nad SUPERSZCZEPONKĄ. Chroni nie tylko przed COVID

Bartłomiej Ciepielewski
10.09.2021  20:31
Moderna tworzy nową szczepionkę
Moderna tworzy nową szczepionkę Fot: Nikolay Litov/Shutterstock

Amerykański producent szczepionek Moderna pracuje nad jednodawkowym preparatem, który będzie chronił przed chorobami układu oddechowego. Jeśli badania zakończą się sukcesem, będzie to pierwszy tego typu produkt na świecie.

Dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel podczas czwartkowej prezentacji poinformował o pracach nad nową szczepionką, która ochroni nie tylko przed COVID-19, ale również grypą.

To byłaby dla nas wielka szansa, gdyby udało nam się wprowadzić na rynek wysoce skuteczną coroczną szczepionkę przypominającą przeciwko chorobom układu oddechowego - poinformował Bancel.

Jeśli plan wypali, będzie to pierwszy, powszechnie dostępny tego typu preparat na świecie.

Moderna tworzy nowe szczepionki

Amerykański koncern poinformował również o testach szczepionki przeciw HIV. Pierwsza faza badań obejmie 56 zdrowych osób w wieku od 18 do 50 lat.

Eksperci przyznają, że innowacyjny specyfik będzie podobny do preparatu przeciw COVID-19. Po wstrzyknięciu szczepionki komórki będą wytwarzały białka, które organizm uzna za obce, wywołując tym samym odpowiedź immunologiczną.

Czytaj także
Przeczytaj więcej