18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ekspert wyjaśnia

Można pić po szczepieniu na COVID-19? Polacy będą w szoku!

Bartłomiej Ciepielewski
16.05.2021  16:27
Picie alkoholu po szczepieniu jest zabronione
Picie alkoholu po szczepieniu jest zabronione Fot: metodej/Shutterstock

W Polsce od miesięcy trawa akcja szczepień, ale nadal nie znamy wszystkich szczegółów dotyczących preparatów przeciw COVID-19. Jak się okazuje, po przyjęciu szczepionki pod żadnym pozorem nie wolno pić alkoholu! Polacy przeżywają DRAMAT!

Nikt nie chce o tym mówić, gdyż liczba szczepień mogłaby drastycznie spaść, ale… Po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19 nie należy spożywać alkoholu. Sprawę w rozmowie z "Super Expressem" szczegółowo opisuje dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, profesor Grzegorz Gielerak.

Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani - a jesteśmy - tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną - stwierdził profesor.

Profesor Gielerak podkreśla, że "nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki". W tym okresie mogą występować odczyny poszczepienne, dlatego niezwykle istotna jest dobra kondycja organizmu.

Szczepionki AstraZeneki są bezpieczne?

Dyrektor WIM został także zapytany o to, czy szczepionki AstraZeneki są w pełni bezpieczne.

Jeżeli chodzi o ryzyka związane z przyjęciem szczepionek wektorowych, to one są tożsame i mamy tutaj do czynienia z ewidentną manipulacją w publicznym przekazie. Wszystkie te szczepionki niosą ze sobą ryzyka, przede wszystkim zakrzepowo-zatorowe, ale podkreślamy, że są to ryzyka minimalne. Mamy jedno, dwa zdarzenia na milion zaszczepionych osób, więc korzyści z zaszczepienia są nieporównywalnie większe - stwierdził Gielerak.

Profesor przyznał, że wbrew krążącym plotkom AstraZeneka jest dobrą i bezpieczną szczepionką, chroniącą przed COVID-19.

Czytaj także
Przeczytaj więcej