18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

rozwiewamy wątpliwości

-20 STOPNI VS ZARAZA. Mróz zabije koronawirusa?

Emilia Waszczuk
15.01.2021  11:48
Bestia ze wschodu zatrzyma pandemię?
Bestia ze wschodu zatrzyma pandemię? Fot: Elizaveta Galitckaia/Shutterstock

Bestia ze wschodu w końcu nad Polską, więc w kraju prawdziwa, mroźna zima. Czy ludowe mądrości o zabijaniu wirusów przez mróz sprawdzą się w czasach pandemii?

Pandemia żyje swoim życiem, całkiem jak teorie spiskowe czy ludowe mądrości. Jedną z nich jest stwierdzenie, że tęgi mróz potrafi zabić wirusy, więc trudniej o zakażenie.

A skoro na świecie panuje pandemia, a nad Polskę nadciąga właśnie bestia ze wschodu, czyli niż, który przynieść ma mróz -20 stopni Celsjusza, to mamy szansę na uwolnienie od zagrożenia? Może trzeba iść w nocy morsować?

Mróz zabije koronawirusa?

Przykro nam, nic z tego. O ile niskie temperatury faktycznie są w stanie zabić niektóre bakterie, z SARS-COV-2 sobie nie poradzą. Znane są już przypadki wykrycia koronawirusa na mrożonkach, ba, pojawił się on nawet na Grenlandii.

I teraz czas na wyjaśnienia. Temperatura faktycznie może zabić koronawirusa - ale ta wysoka. Badania wykazały, że potrzeba do tego minimum 65 stopni Celsjusza. Zupełnie odwrotnie działa to w drugą stronę - im niższe temperatury, tym wirus zachowuje się w lepszej formie i niestety ale potrafi przeżyć zamrożony.

Zima spowolni pandemię?

Co gorsza, zimą, w czasie mrozów wcale nie jesteśmy bezpieczniejsi. Niska temperatura wysusza śluzówkę nosa, upośledzając pracę rzęsek. O zarażenie zatem dużo łatwiej.

Mróz nie szkodzi koronawirusowi, ale na nas działa niekorzystnie ze względu na to, że zimą stwarzamy idealne warunki do transmisji infekcji, nie tylko wirusowych, ale wszystkich przenoszonych drogą kropelkową

- ostrzega w rozmowie z medonet.pl prof. Anna Piekarska.