18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sprytny wirus

NIEWIDZIALNY OMIKRON. To on wywołał falę zakażeń?

25.01.2022  13:01
Niewidzialny Omikron zdziesiątkuje ludzkość?
Niewidzialny Omikron zdziesiątkuje ludzkość? Fot: Syda Productions/Shuttrestock

Omikron dziesiątkuje Polskę, Europę i świat. Jak się okazuje, jego "niewidzialny" podwariant mógł infekować wszystkich, nawet bardzo odpornych pacjentów. W wyścigu zbrojeń z wirusem jesteśmy daleko w tyle.

Wariant Omikron w Polsce wywołał już piątąnajgroźniejszą falę pandemii Covid-19. Od momentu jego odkrycia lekarze właściwie nie wiedzą, czego mogą się spodziewać ze strony wirusa. Nic więc dziwnego, że już pierwszy przypadek Omikronu wywołał panikęa tu wszystko wskazuje na to, że jesteśmy dopiero na początku lawiny zakażeń. Tym bardziej, że istnieje... niewidzialny podwariant tego wariantu!

Niewidzialny Omikron zdziesiątkuje ludzkość?

Dr Angelique Coetzee, lekarka z RPA, która jako pierwsza miała do czynienia z chorymi zakażonymi mutacją Omikron na łamach brytyjskiego "The Telegraph" mówi, że pacjenci, u których testy potwierdziły obecność wariantu Omikron koronawirusa, mieli nietypowe i łatwe do zlekceważenia objawyCo prawda w przypadku tego zakażenia rzadziej występowały przypadki o ciężkim przebiegu, to za charakterystyczne symptomy uznać należy objawy, które mają niewielki związek z "klasycznym" Covid-19.

Objawy zakażenia Omikronem, to najczęściej zmęczenie i przyspieszony puls, a do tego brak zaburzeń zapachu i smaku, co jest nietypowe dla zakażeń koronawirusem. Jak się okazuje, wariant ten jest jednak sprytniejszy od całej ludzkości. Posiada już swój... podwariant. Jak bardzo jeszcze zdoła zmutować?

BA.2 - tak nazywa się nowy podwariant Omikronu, którego przypadki zanotowano już w ponad 40 krajach. Jak informuje Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), rozprzestrzenia się jeszcze szybciej niż błyskawiczny Omikron, jest też zdolny zakazić nawet osoby, które przeszły infekcję wywołaną tym wariantem koronawirusa. Brzmi jak scenariusz horroru? Niestety tak... 

Nie dysponujemy jeszcze wystarczającą ilością danych na temat BA.2

- mówi Meera Chand z Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego, nie odpowiadając na pytanie, czy ten podwariant jest groźniejszy niż "klasyczny" Omikron.

Zdaniem naukowców z Danii to właśnie konkretnie on wywołał obecnie panującą na całym świecie sytuację pandemiczną. BA.2 ma odpowiadać za falę, z którą mierzy się teraz cała Europa.

Jak się okazuje podwariant jest... niewidzialny. Często nie wychodzi na testach w kierunku koronawirusa, a wtedy chory nieświadomy roznoszenia zagrożenia, może je rozprzestrzeniać wśród swoich najbliższych. Zdaniem naukowców właściwie każdy z nas przechoruje zakażenie Omikronem, a potem być może w końcu, nabierzemy odporności populacyjnej i ten dramat się zakończy.