18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe wyniki badań

NOP-y nie istnieją? Efekt nocebo po szczepieniu

19.01.2022  10:56
Powikłania po szczepieniach nie istnieją? Zaskakujące przemyślenia naukowców
Powikłania po szczepieniach nie istnieją? Zaskakujące przemyślenia naukowców Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

NOP-y i powikłania po szczepieniach rzeczywiście są groźne jak ostrzega Grzegorz Braun? Naukowcy właśnie ogłosili, że… trzymajcie się mocno… pacjenci sami sobie wmawiają, że źle się czują po szczepionce na koronawirusa. Eksperci doszli do wniosku, że ponad dwie trzecie reakcji po szczepieniu przeciw COVID-19 nie jest związanych ze szczepionką. Czym jest „efekt nocebo”?

Boicie się problemów zdrowotnych po szczepieniu na koronawirusa? Naukowcy z Uniwersytetu Harvada przeprowadzili badania, z których wynika, że pacjenci sami wmawiają sobie problemy zdrowotne po podaniu preparatu. Doszli do wniosku, że ponad dwie trzecie niepożądanych reakcji zgłaszanych po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, takich jak ból głowy, biegunka, wymioty, bezsenność czy zmęczenie, może wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu.

Powikłania po szczepieniu nie istnieją? Efekt nocebo

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili 12 badań klinicznych dotyczących reakcji na przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi. Okazało się, że za około 76 proc. łagodnych niepożądanych reakcji po przyjęciu pierwszej dawki oraz 52 proc. po drugiej dawce odpowiada przeciwieństwo efektu placebo czyli EFEKT NOCEBO. Oznacza to, że negatywne działania preparatu wynika np. z negatywnego nastawienia pacjenta do wyglądu leku.

Naukowcy sugerują na łamach „The Guardian”, by przed szczepieniem informować pacjentów o efekcie nocebo. Sądzą, że zmniejszyłoby to niepokój związany z zabiegiem, a także liczbę zgłaszanych niepożądanych reakcji po szczepieniu. Autor badania Ted Kaptchuk dodał, że "konieczne są jednak dalsze badania".

W każdym z 12 przeanalizowanych badań wybranej grupie osób podano preparat z nieaktywnego roztworu soli. Uwzględniono łagodne reakcje poszczepienne: nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność, biegunkę; nie wzięto pod uwagę poważnych skutków ubocznych, np. tworzenia się zakrzepów krwi – wyjaśnia tvp.info.

Czytaj także