18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trochę poczekamy

NOWA DATA KOŃCA PANDEMII. Naukowcy nie mają dobrych wieści

21.12.2021  17:42
Co dalej z pandemią?
Co dalej z pandemią? Fot: kostasgr/Shutterstock

Szefowie Pfizera przewidują, że wkrótce COVID-19 przerodzi się w chorobę endemiczną. To właśnie wtedy będzie można ogłosić koniec pandemii, ale nie koniec koronawirusa, który najprawdopodobniej zostanie z nami już na zawsze.

Prognozy naukowców dotyczące końca pandemii od dłuższego czasu wymagają ciągłych modyfikacji. Początkowo zaraza miała odpuścić już pod koniec 2020 roku, czyli wtedy, gdy ruszą szczepienia. Później termin ten przełożono na koniec 2021 roku. Teraz okazuje się, że na spokój, choć tylko częściowy, poczekamy jeszcze ponad dwa lata.

Wierzymy, że COVID-19 przejdzie do stanu endemicznego, potencjalnie do 2024 roku – ogłosiła prezes Pfizera, Nanette Cocero.

Dyrektor naukowy koncernu Pfizer, Mikael Dolsten nie ukrywa, że termin zakończenia pandemii będzie zależny od "ewolucji choroby oraz tego, jak skutecznie społeczeństwo zastosuje szczepionki i leczenie". Ważne będzie również dostarczanie preparatu do krajów biednych o niskim poziomie wyszczepienia.

Endemia zastąpi pandemię?

Endemia to określenie na stałe występowanie zachorowań na danym obszarze w niskiej liczbie, lecz utrzymującej się na stałym poziomie przez wiele lat. Doprowadzenie do stanu endemii zakończy pandemię, natomiast nie będzie oznaczało końca koronawirusa.

W ciągu najbliższego roku lub dwóch niektóre regiony przejdą na model endemiczny, podczas gdy inne regiony będą nadal w trybie pandemicznym - poinformował Mikael Dolsten z Pfizera.

Jak ocenia profesor Joanna Zajkowska z UM w Białymstoku, endemia będzie miała charakter sezonowy. COVID-19 podobnie jak grypa może w przyszłości atakować jesienią i wiosną.