Na co zwracać uwagę, kupując dyktafon?

Materiały partnerskie
24.02.2020  11:48
Na co zwracać uwagę, kupując dyktafon?

Dyktafony służą wielu celom. Wykorzystywane są przez uczniów i studentów. Często są również nieodzownym elementem pracy dziennikarza. Mogą być też używane podczas ważnych szkoleń biznesowych czy warsztatów. Bez względu na użytkownika, z całą pewnością są pomocne w opracowywaniu bardziej szczegółowych notatek. Aby być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu, warto bliżej przyjrzeć się kilku istotnym funkcjom.

Czym jest dyktafon?

Dyktafon  to niewielkich rozmiarów urządzenie służące do zapisywania plików dźwiękowych. Wykorzystywany jest między innymi podczas wykładów lub lekcji języka obcego. Tak nagrany materiał można następnie przegrać na dysk i archiwizować. Tym drobnym sprzętem posługują się przede wszystkim naukowcy niektórych specjalizacji, dziennikarze oraz osoby pracujące w mediach społecznościowych. 

Jak wybrać dyktafon do nagrywania? 

Aby wybrać optymalny dyktafon do nagrywania, należy zastanowić się na kilkoma zasadniczymi kwestiami jego użytkowania. Pierwsza z nich to czas nagrywania, mówiący o maksymalnej długości materiału, który można zarejestrować jednorazowo. Ma to przełożenie na pojemność pamięci. W związku z tym najlepiej jest zakupić taki model, który posiada wymienną kartę pamięci. Wówczas już nic nie będzie ograniczało pracy dyktafonu. 

Nie mniej istotna jest jakość mikrofonu. Przeważnie w dobrych warunkach wyraźny dźwięk można nagrać z odległości 5–6 metrów, natomiast w przypadku większego hałasu możliwości te są mniejsze – ok. 1 metra. Niektórzy producenci wyposażają dyktafon w regulację czułości mikrofonu. Inna pożyteczna funkcja to regulacja prędkości odtwarzania. Jest to szczególnie przydatne, gdy nie do końca rozumie się nagrane słowa lub gdy są one mało wyraźne. Opcja ta jest także wygodna, gdy chce się w szybki sposób wrócić do początku nagrania. Jeśli dyktafon służy do nauki, np. języków obcych, ważne jest, aby był wyposażony w funkcję powtarzania odtwarzania wybranego fragmentu. 

Jeśli nagrane materiały będą w przyszłości wykorzystywane, dobrze jest je uporządkować dzięki funkcji katalogowania nagrań. Wówczas, wedle potrzeb, można stworzyć dziesiątki folderów z przyporządkowanymi im nazwami. Wygodny jest również duży ekran, który ułatwia odczytywanie danych. Jeśli jest dodatkowo podświetlany, będzie można korzystać z niego w ciemności. 

Dyktafon cyfrowy w zależności od marki i stopnia zaawansowania technologicznego można zakupić już za ok. 200–300 złotych. Bardziej profesjonalnie modele są znacznie droższe – w ich przypadku trzeba liczyć się z wydatkiem nawet 800 złotych.

Przeczytaj więcej
Komentarze