18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groźna mutacja!

Naukowcy ostrzegają przed wirusem Delta. "Zachowuje się inaczej"

30.07.2021  12:17
Wirus Delta nas pokona?
Wirus Delta nas pokona? Fot: Motionographer/Shutterstock

Rozprzestrzenianie się wirusa Delta sprawia, że część krajów podejmuje decyzję o przywróceniu restrykcji mimo wysokiego poziomu wyszczepienia społeczeństwa. Naukowcy przyznają, że wariant ten wymaga szczególnego podejścia, gdyż zachowuje się inaczej niż poprzednie mutacje koronawirusa.

Wirus Delta uważany jest za najbardziej agresywny wariant koronawirusa od początku zarazy. Naukowcy ustalili, że jedna zakażona nim osoba zaraża około 5-8 osób.

Widziałam wyniki ostatnich badań epidemiologicznych. Pokazują one, że wariant Delta zachowuje się inaczej niż wcześniejsze mutacje SARS-CoV-2 - stwierdziła szefowa amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób.

Jak informuje dr Rochelle Walensky z amerykańskiej organizacji CDC, w przypadku Delty osoby zaszczepione mogą zarażać innych. Doniesienia te sprawiły, że część państw podjęła decyzję o obowiązku noszenia maseczek także przez osoby po przyjęciu preparatu przeciw COVID-19.

Szczepionki chronią przed Deltą?

Badacze podkreślają, że głównym celem szczepionek jest ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby. W tym przypadku preparaty przeciw COVID-19 radzą sobie z nowym wariantem wirusa całkiem dobrze.

Szefowa CDC zaznacza, że w przypadku zakażenia Deltą, u zaszczepionych dwudziestokrotnie spada ryzyko hospitalizacji oraz siedmiokrotnie ryzyko wystąpienia objawów choroby.

Czytaj także
Przeczytaj więcej