18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy stworzyli nowego wirusa! Ma pokonać COVID-19

12.07.2021  16:28
Koronawirus pokona koronawirusa?
Koronawirus pokona koronawirusa? Fot: Golubovy/Shutterstock

Grupa badaczy z Penn State University twierdzi, że opracowała nowy sposób walki z COVID-19. Innowacyjna metoda polega na unicestwieniu SARS-CoV-2 przy pomocy wadliwego koronawirusa.

Naukowcy z amerykańskiego Penn State University opracowali zmodyfikowany wariant koronawirusa, który nie wywołuje COVID-19. Jak przekonują badacze, ulepszony SARS-COV-2 nie posiada części elementów, co może utrudniać namnażanie się oryginalnemu patogenowi.

W naszych eksperymentach pokazaliśmy, że dziki szczep (powodujący chorobę) SARS-CoV-2 umożliwia replikację i ekspansję syntetycznego wirusa, promując w ten sposób własne zanikanie - ogłosił prof. Marcho Archietti, cytowany przez PAP.

Autorzy projektu wierzą, że odkrycie pozwoli pokonać pandemię, dzięki opracowaniu idealnej terapii. Koronawirus odpowiedzialny za COVID-19 zniknie z naszej planety?

Ulepszony wirus pokona zarazę?

Zmodyfikowany wirus namnaża się kilkukrotnie szybciej niż normalny. Podczas testów jego działanie ograniczyło o połowę ilość oryginalnego koronawirusa.

Wirusy rozwijają się, wykorzystując komórki, które infekują, ale żeby replikować i infekować inne komórki, muszą wytwarzać białka. W rezultacie wirusy są również podatne na eksploatację przez wadliwe wersje samych siebie - mówił prof. Archietti.

W najbliższym czasie eksperymenty zostaną przeprowadzone na komórkach ludzkich płuc. Obecnie trwa ustalanie, jak wadliwy wirus poradzi sobie z nowymi mutacjami wirusa.

Czytaj także
Przeczytaj więcej