18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszyscy się udusimy!

Naukowcy już wiedzą kiedy KONIEC ŚWIATA

Wojciech Kozicki
03.03.2021  11:17
Koniec świata, koniec tlenu. Kiedy nastąpi nowe wielkie wymieranie?
Koniec świata, koniec tlenu. Kiedy nastąpi nowe wielkie wymieranie? Fot: Science Source/East News/Mark Newman

Naukowcy są tego pewni – koniec świata i życia na Ziemi nadciąga i nie ma już odwrotu. Ostrzegają, że wkrótce Ziemia nie będzie nadawała się do zamieszkania, ponieważ skończy się tlen! Badacze z Japonii i USA wiedzą dokładnie, kiedy wszystko istoty na świecie po prostu się uduszą.

Jak będzie wyglądał koniec świata? Okazuje się, że nie będzie to uderzenie asteroidy, wybuch Yellowstone, mega pandemia lub inwazja zombie rodem z The Walking Dead. Kazumi Ozaki z Uniwersytetu Toho w Funabashi w Japonii i Chris Reinhard z Georgia Institute of Technology w Atlancie w USA modelują ziemskie systemy klimatyczne, ekologiczne i biologiczne. Starają się przewidzieć zmiany warunków atmosferycznych na Ziemi i doszli do wniosku, że nadciąga moment, gdy poziom tlenu w atmosferze drastycznie się zmieni i będzie na poziomie sprzed  wielkiego zdarzenia oksydacyjnego, które miało miejsce 2,4 mld lat.

Poziom tlenu na Ziemi i koniec świata. Będzie wielkie wymieranie

Jak twierdza badacze, naszym wrogiem i przyszłym mordercą życia na Ziemi jest Słońce. Starzeje się, będzie coraz gorętsze i spodziewać się musimy uwalniania coraz większej energii z naszej gwiazdy. W końcu zmniejszy poziom dwutlenku węgla w atmosferze i będziemy mieć nawet milion razy mniej tlenu niż obecnie. Jednocześnie poziom metanu w atmosferze zwiększy się nawet 10 000 razy. Co gorsza, wyczerpie się warstwa ozonowa, a Ziemia będzie poddana potwornemu promieniowaniu ultrafioletowemu.

Rozpocznie się masowe wymieranie na Ziemi, ponieważ biosfera nie da rady przystosować się do tak drastycznych zmian. Przetrwają jedynie drobnoustroje.

Ozaki i Reinhard szacują, że za miliard lat poziom dwutlenku węgla będzie tak niski, że organizmy fotosyntetyzujące, w tym rośliny, nie będą w stanie przetrwać ani produkować tlenu. Masowe wymieranie tych fotosyntetyzujących organizmów będzie główną przyczyną ogromnego spadku stężenia tlenu  - wyjaśnia RMF FM.

Ile zostało nam czasu do końca świata? Spokojnie nie pakujcie się jeszcze, nie wydawajcie wszystkich pieniędzy i nie róbcie rachunku sumienia. Drastyczny spadek tlenu nastąpi dopiero za miliard lat. Atmosfera straci tlen w ciągu 10 tys. lat lub mniej.

Czytaj także