18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mogli, to zrobili

Naukowcy wyhodowali ludzko-mysią hybrydę. Po co to istnieje?

Kamil Kacperski
28.05.2020  15:18
Naukowcy wyhodowali ludzko-mysią hybrydę. Po co to istnieje?
Naukowcy wyhodowali ludzko-mysią hybrydę. Po co to istnieje? Fot: shutterstock.com

Ludzko-mysia hybryda została wyhodowana przez naukowców ze State University of New York w Buffalo i Roswell Park Comprehensive Cancer Center. Ich wytwór ma pomóc w leczeniu ludzkich chorób.

Ludzko-mysia hybryda, o której pisze czasopismo "Science Advances", jest tak naprawdę zarodkiem zawierającym zarówno ludzkie, jak i mysie komórki. Sam mieszaniec został wyhodowany przez amerykańskich naukowców, którzy określają ich twór "prawdziwym przełomem".

Ludzie wyhodowali hybrydę myszy i człowieka

Co ciekawe, embrionów było aż 14 i większość z nich miała aż 4 procenty ludzkich komórek. To pierwsza taka sytuacja w historii nauki (chociaż istnieje realna możliwość, że naukowcy pomylili się w liczeniu i liczby te są zakłamane). 

Wskazuje na to fakt, że wszystkie hybrydy stworzone dotychczas, miały mniej niż 0,2 procent ludzkich komórek. Badania embrionów wykazały, że ludzkie komórki czerwonych krwinek, siatkówki oka, a także komórki wątroby bardzo szybko się namnażały w mysim zarodku. W dużym skrócie oznacza to, że ludzkie komórki potrafią się generować szybciej aniżeli ma to miejsce w ludzkim zarodku.

– Nasze obserwacje sugerują, że mechanizm określający czas rozwoju można modyfikować – twierdzi Jian Feng, jeden z autorów badania i profesor fizjologii oraz biofizyki na uniwersytecie w Buffalo. Według niego, dzięki temu eksperymentowi w przyszłości pojawią się jeszcze bardziej spektakularne odkrycia.

Wyniki badań mogą stanowić prawdziwy przełom w przyszłości medycyny. Co ciekawe, zastosowanie tego eksperymentu może dać też rezultaty w najbliższym czasie. Według twórców badania, takie chimery myszy byłyby bardzo przydatne do badania COVID-19, który poważnie wpływa na ludzi, ale jest praktycznie nieszkodliwy dla myszy.

Przeczytaj więcej
Komentarze