18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Podali konkretny adres

Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. "Odpowiedź otrzymamy za..."

Wojciech Kozicki
20.04.2022  14:31
Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. Kosmici odpowiedzą za 80 lat?
Naukowcy wyślą wiadomość w kosmos. Kosmici odpowiedzą za 80 lat? Fot: Shutterstock/oneinchpunch

To nie film science fiction, a naukowa rzeczywistość – astronomowie wyślą zaskakującą wiadomość w kosmos i spodziewają się odpowiedzi w określonym terminie. Podali nawet konkretny adres, gdzie zostanie wysłana kosmiczna przesyłka z danymi. Tego kosmici się po nas nie spodziewali...

Niezwykły projekt naukowy, którego realizacja przewidziana jest na 2022 rok. Naukowcy zrzeszeni w ramach METI (Messaging Extra-Terrestrial Intelligence) ogłosili, że 4 października wyślą specjalną wiadomość w kosmos. Nie będzie to jednak strzelanie sygnałami na przysłowiową pałę, lecz skierowanie nietypowej przesyłki pod konkretny kosmiczny adres. Zdaniem naukowców, pozaziemska cywilizacja i inteligentne formy życia mogą znajdować się w układzie planet krążących wokół gwiazdy zwanej TRAPPIST-1, który jest oddalony o 39 lat świetlnych od Ziemi. W układzie znajduje się 7 planet, z czego 3 zalicza się do tzw. strefy zamieszkiwalnej (Goldilocks zone) i być może jest tam woda w stanie ciekłym.

Kosmiczna wiadomość. Wyślemy kosmitom muzyczną pocztówkę z Ziemi

Co będzie zawierała wiadomość wysłana w kosmos? Okazuje się, że kosmici posłuchają sobie muzyki. Poznają klipy z festiwalu muzycznego Stihia, którego motywem przewodnim jest katastrofa środowiskowa związana z kurczeniem się Morza Aralskiego. Oprócz tego usłyszą „Ode 1. Ode to the Herald of God. A Beauty of the Earth” (Eduard Artemyev) oraz „Journey Through the Asteroid Belt” (The Comet is Coming). W wiadomości znajdą się również informacje o układzie okresowym zakodowane w kodzie binarnym, zapis liczb oraz dane dotyczące struktury atomu, muzyka, a także poradniki mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń środowiskowych.

Naukowcy chcąc mieć pewność, że wiadomość zostanie odebrana w całości, naukowcy wyślą ją w czterech różnych fazach na tej samej częstotliwości. Dzięki serii błysków radiowych potencjalni odbiorcy będą mogli zrozumieć, że komunikat nie ma naturalnego pochodzenia – takie błyski nie występują bowiem w znanych nam źródłach radiowych – wyjaśnia Chip.pl.

Co prawda Edyta Górniak podobno od dawna rozmawia z kosmitami, ale badacze potrzebują kilkadziesięciu lat, by skontaktować się z pozaziemską cywilizacją. Jeśli wiadomość dotrze do celu i kosmici zechcą nam odpowiedzieć, to wiadomość od nich odbierzemy za 80 lat.

logo Tu się dzieje