18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Coraz ciekawiej

Naukowiec poznał prawdę o Wuhan. Historia o targu to fikcja?

24.06.2021  16:11
Skąd wzięła się zaraza?
Skąd wzięła się zaraza? Fot: sp3n/Shutterstock

Naukowiec z Seattle ogłosił, że udało mu się odzyskać kilkanaście wczesnych sekwencji koronawirusa, które tajemniczo wyparowały z bazy danych w marcu 2020 roku. Według ustaleń wirusologa, groźny patogen istniał jeszcze przed odkryciem ognisk zarazy na targu w Wuhan.

Ponad rok temu z internetowej bazy danych zniknęły sekwencje genetyczne wyizolowane od pierwszych pacjentów z Wuhan. Jak donosi "The New York Times", niedawno naukowiec z Seattle odzyskał 13 zaginionych sekwencji. Dzięki nowym informacjom ustalenie genezy pandemii może być znacznie łatwiejsze.

Koronawirus istniał od dawna?

Odnalezione sekwencje genetyczne zawierają wskazówki dotyczące tego, jak i kiedy koronawirus przeniósł się na człowieka. Analizą tych danych zajął się wirusolog Jesse Bloom z Instytutu Badań FHCRC w Seattle. 

Opublikowany przez Blooma raport wskazuje, że wirus mógł być w Wuhan jeszcze przed wybuchem zarazy na tamtejszym targu. Sekwencje natomiast nie wskazują jasno czy wirus wyciekł z laboratorium, czy też przeniósł się z nietoperza. Badacz podkreśla, że konieczna jest głębsza analiza uzyskanych informacji.

Zdaniem Dr Jesse Blooma duże podejrzenia budzi fakt, iż opublikowane wiosną 2020 roku dane, zawierające informacje na temat koronawirusa zniknęły kilka tygodni później bez żadnego wyjaśnienia.  

Wydaje się prawdopodobne, że sekwencje zostały usunięte, aby ukryć ich istnienie – napisał wirusolog w artykule „NYT”.

Co ciekawe, w tamtym czasie chiński rząd wydał nakaz zniszczenia wielu próbek wirusa, a także zabronił publikacji artykułów na ten temat bez uzyskania wcześniejszej zgody.

Czytaj także