18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Nie rób tego po szczepieniu na COVID-19! Popełniamy wielki błąd

06.05.2021  13:26
Oszuści czekają na nasz błąd
Oszuści czekają na nasz błąd Fot: Tong_stocker/Shutterstock

Spora część Polaków po powrocie z punktów szczepień czuje potrzebę pochwalenia się tym heroicznym czynem w Internecie. Jak ostrzegają eksperci, tego typu działania mogą skończyć się przykrą niespodzianką.

Od niedawna w mediach społecznościowych zapanowała moda na publikowanie zaświadczeń potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Cel wydaje się szczytny, gdyż tego typu działania pozwalają na oswojenie społeczeństwa ze szczepionkami oraz przyciągają kolejnych chętnych. Niestety wiąże się to także ze sporym zagrożeniem.

Oszuści czekają na zaświadczenia o szczepieniu

Eksperci ostrzegają, że chwalenie się zaświadczeniem w Internecie jest ogromnym błędem. Często zdjęcia tego dokumentu wykorzystywane są przez oszustów, którzy na podstawie zamieszczonych informacji tworzą fałszywki, sprzedawane na czarnym rynku.

Wszyscy użytkownicy powinni mieć świadomość, że są to poufne informacje, które są widoczne nie tylko dla ich własnych znajomych, ale także dla nieznanych osób trzecich i samych sieci społecznościowych - przypomina Johannes Casper, ekspert ds. ochrony danych.

Służby alarmują o rosnącej liczbie przypadków sprzedaży podrabianych kart szczepień. Na czarnym rynku kosztują one od 99 do 250 euro. Do sporego wzrostu popularności fałszywek przyczyniły się między innymi plany przyznawania przywilejów osobom, które zostały zaszczepione na COVID-19.

Czytaj także
Przeczytaj więcej