18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Telewizyjny buntownik

54-latek unikał płacenia abonamentu. Teraz siedzi za kratkami

09.07.2021  21:31
Mężczyzna nie chce płacić abonamentu
Mężczyzna nie chce płacić abonamentu Fot: Fer Gregory/Shutterstock

Ściąganie opłat za abonament radiowo-telewizyjny wywołuje kontrowersje nie tylko w Polsce. Ostatnio głośno zrobiło się o 54-letnim Georgu Thielu, który za unikanie płatności trafił do aresztu. Mężczyzna twierdzi, że od 25 lat nie posiada telewizora, więc nie ma zamiaru płacić.

Pierwszy o sprawie niemieckiego grafika komputerowego napisał tabloid "Bild". 54-letni Georg Thiel od kilku lat nie płacił obowiązkowej składki na media publiczne, przez co trafił do aresztu.

54-latek nie zamierza płacić abonamentu

Mężczyzna swoją postawą wywołał falę dyskusji w niemieckich mediach. Od ponad czterech miesięcy przebywa on za kratkami i jak zapewnia, nie zamierza zapłacić ani centa, ponieważ od 25 lat nie ma telewizora, a od dekady nie słucha również radia. Swój pobyt za kratkami traktuje jako sprzeciw wobec przymusowej opłaty GEZ. Dwukrotnie stosował także strajk głodowy.

Zgodnie z niemieckim prawem miesięczna opłata na rzecz mediów jest obowiązkowa. Osoby, które nie posiadają odbiorników radiowo-telewizyjnych również muszą płacić. Co ciekawe, głównym powodem umieszczenie 54-latka w areszcie jest odmowa ujawnienia sytuacji finansowej. Działanie te uniemożliwia egzekucję długów, a zatem grozi za nie kara więzienia.

Dlaczego muszę płacić tyle samo, co szef WDR Tom Buhrow? On zarabia 400 tys. euro rocznie, ja tylko 14 tys. euro! Buhrow żąda ode mnie oświadczenia o stanie majątkowym i zobowiązaniach finansowych, abym został zwolniony z opłaty. Nie zrobię tego. Ja go również nie pytam, ile on ma na koncie! - mówi w rozmowie z "Bildem" Thiel.

Niestety, sądy nie są przychylne Thielowi. Jeśli mężczyzna nie ujawni swojego majątku, prawdopodobnie trafi do więzienia. Obecnie jego postawa wykorzystywana jest do gry politycznej przez partie opozycyjne.