18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie ma żartów

Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem. Każdy go lekceważył

27.03.2020  11:27
Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem. Każdy go lekceważył
Nietypowy objaw zakażenia koronawirusem. Każdy go lekceważył Fot: Shutterstock

Koronawirus zasiał w nas wszystkich ziarno słusznego niepokoju. Patogen wywołał pandemię i wszyscy teraz czują się zagrożeni zachorowaniem. W całym medycznym zamieszaniu łatwo przeoczyć niektóre objawy.

Koronawirus objawia się u większości zakażonych podobnie - gorączką, dusznościami i suchym kaszlem. Chorzy mają coś na kształt przeziębienia, a u niektórych osób wywołane zostaje ciężkie zapalenie płuc, które może doprowadzić nawet do śmierci.

Widoczne jest jednak, że każdy organizm trochę inaczej reaguje na zakażenie. Z tej przyczyny naukowcy ciągle natrafiają na nowe objawy, które można powiązać z zakażeniem koronawirusem. Niektóre są bardzo nietypowe.

Koronawirus: Bardzo nietypowy objaw zakażenia

Jednym z takich właśnie jest... zapalenie spojówek. Okazuje się, że oprócz symptomów ze strony układu oddechowego, u niektórych chorych pojawiają się problemy natury okulistycznej i laryngologicznej. Jednym z charakterystycznych objawów jest właśnie stan zapalny spojówek.

Jednym słowem - zaczerwienione oczy mogą być oznaką, że ktoś choruje na COVID-19. Lekarze i pielęgniarki w Chinach, w których rozpoczęła się epidemia, bardzo szybko ten objaw u niektórych pacjentów zauważyli. Co więcej, zdarzały się przypadki, że to była jedyna cecha zakażenia.

Ostatecznie sprawę potwierdziło WHO. Zapalenie spojówek zostało uznane oficjalnie za jeden z możliwych objawów COVID-19. 

Objawy okulistyczne, które mogą się pojawić w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z obecności wirusa w filmie łzowym i wydzielinie worka spojówkowego. Do tej pory opisano jedynie przypadki zapalenia spojówek i obrzęku spojówki wywołane obecnością wirusa SARS-CoV-2

- oświadczyło Polskie Towarzystwo Okulistyczne.

Jednocześnie okuliści podkreślają, że każda infekcja górnych dróg oddechowych, może się przyczynić do zapalenia spojówek. Niemniej, nie przestawajcie się intensywnie obserwować! Nasza czujność może być teraz sprawą życia lub śmierci.

Przeczytaj więcej
Komentarze