18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

naukowcy przerażeni

Nowa bakteria atakuje. Zabija szympansy, zabije też ludzi?

04.02.2021  14:35
Tajemnicza bakteria zabija szympansy. Zagraża ludziom
Tajemnicza bakteria zabija szympansy. Zagraża ludziom Fot: John Daniels / ardea.com

Dramat w Sierra Leone. W azylu dla szympansów doszło do masowych śmierci zwierząt. Odpowiedzialna jest za nie tajemnicza bakteria, która... ZAGRAŻA TAKŻE LUDZIOM.

Sarcina troglodytae to nowa bakteria wykryta przez naukowców. Niestety nie została jeszcze dokładnie zbadana, wiadomo już jednak, że wywołuje ciężką chorobę u szympansów i odpowiada za ich masowe wymieranie.

Epizootic Neurologic and Gastroenteric Syndrome (ENGS), czyli choroba wywołana bakterią, objawia się wzdęciami jelit i brzucha oraz zaburzeniami układu nerwowego. Śmierć szympansów następuje w skutek dostania się szkodliwych gazów do narządów wewnętrznych.

Nowa bakteria zabija szympansy, zabije też ludzi?

Jak alarmuje autor artykułu opublikowanego w "Nature Communications", Tony Goldberg, na świecie istnieje bardzo niewiele bakterii, które byłyby groźne dla szympansów, ale niegroźne dla ludzi. Podobnie jest też w drugą stronę - to, co zagraża człowiekowi, niebezpieczne jest także dla szympansów. Powód jest bardzo prosty - DNA ludzi i szympansów jest identyczne w 99 procentach!

Naukowcy są więc czujni - może okazać się, że już niedługo ENGS wystąpi także u homo sapiens sapiens!

ENGS - niebezpieczna choroba atakuje

Epizootic Neurologic and Gastroenteric Syndrome (ENGS) wywołuje zaburzenia neurologiczne i układu trawiennego. Jak informuje ekolog Tony Goldberg, jest ona wysoce zaraźliwa i rozwija się bardzo szybko.

Zdarzało się, że szympansy kładły się wieczorem spać zdrowe, a rano już nie żyły

- mówi o swych obserwacjach.

Poszukiwania przyczyny zgonów szympansów trwały kilka lat. W końcu udało się wyśledzić całkiem nową bakterię o kształcie przypominającym koniczynę. Po przebadaniu jej okazało się, że jest bardzo podobna do Sarcina ventriculi - bakterii wywołującej poważną chorobę układu trawienia między innymi u ludzi!

Poza wzdęciami u zwierząt pojawiały się zawroty głowy i zaburzenia równowagi, wymioty i biegunka. Nie pomagały im żadne leki, nawet antybiotyki. Niestety - zmarły wszystkie zakażone jak dotąd osobniki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej