18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dziab dziab, ojej ałaa, pa pa...

Nowa choroba od kleszczy! Wirus Heartland zabija!

24.03.2022  12:32
Nowa choroba przenoszona przez kleszcze - WIRUS HEARTLAND!
Nowa choroba przenoszona przez kleszcze - WIRUS HEARTLAND! Fot: Krystyna i Aleksander Rabij/REPORTER/East News,

Eksperci alarmują, że kleszcze to nie tylko borelioza. Zagrożeniem jest nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Na czym polega wirus Heartland i jakie daje objawy chorobowe?

Borelioza to nie jedyne zagrożenie, z którym wiąże się ukąszenie przesz kleszcza. Medycy i eksperci w USA biją na alarm, że coraz większym niebezpieczeństwem jest nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Rośnie liczba przypadków rzadkiego wirusa Heartland, którego nazwa pochodzi od nazwy ośrodka, w którym go zidentyfikowano - Heartland Regional Medical Center w St. Joseph w stanie Missouri. W 2022 roku doszło do zakażeń wirusem Heartland doszło w aż 11 stanach w USA.

Nowa choroba przenoszona przez kleszcze. Objawy wirusa Heartland

Wirus Heartland, który roznoszą kleszcze, daje takie objawy jak m.in. ból mięśni, gorączka, zmęczenie, zmniejszony apetytu, bóle głowy, nudności i biegunka. Może dość również do silnej reakcji alergicznej na mięso. Objawy wirusa Heartland określane są jako „niespecyficzne”. Dla osób starszych ten wirus może okazać się śmiertelny, a agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych CDC podaje, że wirus Heartland już uśmiercił kilku seniorów.

Wirusa Heartland pierwszy raz odkryto w 2009 roku, kiedy dwóch mężczyzn trafiło do szpitala w stanie Missouri. Wirus przenoszony jest przez kleszcza „Lone Star” z rodziny Amblyomma americanum. Może go roznosić także kleszcz czarnonogi – podaje Radio ZET.

Naukowcy z CDC i Missouri Western State University po raz pierwszy wyizolowali wirusa Heartland bezpośrednio z kleszcza Lone Star w 2013 roku. Pierwsze przypadki zdiagnozowano w 2009 roku. Niestety, wciąż nie istnieje lekarstwo na wirusa Heartland. CDC podaje, że nie dysponujemy też skuteczną szczepionką przeciw tej chorobie.  

Zdaniem ekspertów, kleszcze w Europie jeszcze nie przenoszą wirusa Heartland. To się może jednak lada moment zmienić, czemu sprzyjają ocieplenie i zmiany klimatu.

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe to, poza boreliozą,  kleszczowe zapalenie mózgu, riketsjoza, babeszjoza, tularemia czy anaplazmoza – ostrzega zdrowie.radiozet.pl.