18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Nowa choroba związana z COVID-19. MIS-C atakuje serca dzieci

21.01.2022  16:27
MIS-C atakuje dzieci
MIS-C atakuje dzieci Fot: Beenicebeelove/Shutterstock

Niedawno naukowcy wykryli nową chorobę MIS-C, dotykającą dzieci, które zmagały się z COVID-19. Schorzenie najczęściej atakuje serce, ale może dotknąć także nerek, płuc czy przewodu pokarmowego. Niestety, MIS-C pozostawia w organizmie ślad na wiele miesięcy.

MIS-C to choroba, która pierwszy raz pojawiła się po wybuchu pandemii COVID-19. Występuje u dzieci, które do sześciu tygodni wcześniej były zakażone koronawirusem. Nowe schorzenie przyczynia się do powstania głębokiego stanu zapalnego, zajmującego najczęściej serce, nerki płuca lub przewód pokarmowy.

Biorąc pod uwagę, że MIS-C został zidentyfikowany w wyniku pandemii COVID-19, protokoły leczenia nie zostały jeszcze ustandaryzowane, a opieka kontrolna jest bardzo zróżnicowana, co może prowadzić do zamieszania i niepokoju wśród rodzin pacjentów i ich zespołu opiekuńczego - informuje Anirban Banerjee z University of Pensnsylvania.

Badania przeprowadzone na grupie 60 dzieci wykazują, że nawet 81 proc. pacjentów w trakcie walki z MIS-C zmagało się nieprawidłową pracą lewej komory serca.

MIS-C u dzieci

Naukowcy nadal nie są w stanie wiele powiedzieć na temat MIS-C. Po przeanalizowaniu obrazów serca chorych wiadomo, że choroba po kilku miesiącach odpuszcza, jednak nie wiadomo jeszcze czy może przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych, które uaktywnią się po kilku latach od zachorowania.

Na szczęście trwałe uszkodzenie serca jest bardzo rzadkie w MIS-C. Nawet u pacjentów z istotnymi nieprawidłowościami kardiologicznymi w ostrej fazie choroby zmiany te ustąpiły po 3-4 miesiącach - przekazał dr Kevin G. Friedman z Harvard Medical School.

MIS-C to niejedyna choroba zaobserwowana po przejściu COVID-19. Dzieci może atakować także zespół pocovidowy (PIMS.). Ten wieloukładowy zespół zapalny dotyka głównie dzieci w wieku do 9 lat i objawia się m.in. bólami brzucha, wymiotami, biegunką, wysypką, osłabieniem, zmianami na języku czy zapaleniem spojówek.