18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Można sporo stracić!

Nowa metoda oszustów. Uwaga na SMS od kuriera

Bartłomiej Ciepielewski
16.04.2021  18:08
Niebezpieczne oszustwo SMS!
Niebezpieczne oszustwo SMS! Fot: ImYanis/Shutterstock

Od niedawna oszuści posługują się nową metodą wyłudzania pieniędzy. Tym razem wykorzystują do tego wiadomości SMS. Wystarczy jedno kliknięcie, by stracić cały majątek.

Coraz więcej internautów ostrzega przed niebezpiecznymi SMS-ami, które informują o rzekomym zatrzymaniu naszej paczki przez służby celne. Treść podejrzanej wiadomości brzmi: "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne".

Oszuści wykorzystują SMS do kradzieży pieniędzy

Do informacji dołączony jest niebezpieczny link, który po otworzeniu instaluje oprogramowanie przejmujące kontrolę nad naszym urządzeniem. O sprawie informuje między innymi zespół CERT, stojący na straży bezpieczeństwa internetowego.

UWAGA! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem - przekazał na Twitterze CERT Polska.

Na oszustwo narażone są osoby korzystające z bankowości internetowej w telefonie. Po otworzeniu linku złośliwe oprogramowanie umożliwia kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Co zrobić, gdy ktoś już otworzył niebezpieczną wiadomość? Wtedy natychmiast należy skontaktować się z bankiem, aby zabezpieczyć pieniądze. Na ataki nie są narażone osoby korzystające z IPhonów oraz posiadacze dobrze skonfigurowanych smartfonów z Androidem.

Czytaj także
Przeczytaj więcej