18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Covid-19 i D612G

Nowa mutacja koronawirusa. Szczepionka nie pomoże?

Wojciech Kozicki
24.09.2020  18:45
Koronawirus i nowa mutacja - nadchodzi bardziej zabójcza pandemia?
Koronawirus i nowa mutacja - nadchodzi bardziej zabójcza pandemia? Fot: MAREK M BEREZOWSKI/REPORTER/East News

Tak jak zapowiadał były minister zdrowia Łukasz Szumowski, koronawirus uderzy jesienią i czeka nas druga fala zachorowań. Jego wizja staje się brutalną rzeczywistością. Nie przewidział jednak, że zaatakuje nowa mutacja koronawirusa, która jest znacznie bardziej zakaźna.

Koronawirus nie odpuszcza, pandemia nadal trwa. Kolejne źródła medyczne potwierdzają, że nadciąga druga fala zakażeń, a w Houston w USA pojawiła się nowa i bardziej zakaźna odmiana wirusa SARS-CoV-2.

Nowa mutacja koronawirusa - kolejna pandemia?

Specjaliści z Houston Methodist Hospital przeanalizowali ponad 5 tys. genomów koronawirusa, jakie wyizolowano z próbek wymazów. Okazało się, że niemal wszystkie szczepy wyizolowanych koronawirusów zawierają nową mutację o nazwie.

Wyróżnia się ona większą liczbą wypustek (kolców) na swej powierzchni, dzięki czemu łatwiej może przeniknąć do wnętrza atakowanej komórki (od tych wypustek pochodzi nazwa koronawirusów, gdyż kształtem przypominają one koronę) – ostrzega Radio ZET.

Szczepionka na COVID-19 nieskuteczna?

Czy nowa mutacja koronawirusa okaże się bardziej zabójcza? Naukowcy uważają, że nie ma powodów do paniki. Śmiertelność na COVID-19 nadal zależy w dużej mierze  od chorób współistniejących i predyspozycji genetycznych. „Forbes” ostrzega jednak, że należy być ostrożnym, ponieważ mutacja D612G pokazuje jak szybko i zaskakująco może ewoluować patogen z Wuhan i jak bardzo zaraźliwym może się nagle stać. Rodzi się też pytanie, czy jeśli koronawirus tak szybko się zmienia, to czy skuteczna będzie nadchodząca szczepionka na COVID-19?

Musimy prowadzić pościg za wirusem i jego mutacjami, Musimy go przechytrzyć szczepionką – powiedział wirusolog  David Morens z National Institute of Allergy and Infectious Diseases.

Zagłosuj

Czy nosisz maseczkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze