18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemia zaczyna się od nowa?

Nowa mutacja koronawirusa. DELTA PLUS już w Polsce

Wojciech Kozicki
23.06.2021  14:53
Wariant koronawirusa Delta Plus atakuje. Czy to nowa fala pandemii?
Wariant koronawirusa Delta Plus atakuje. Czy to nowa fala pandemii? Fot: Mark Campbell/REX FEATURES/East News

Czekacie już na rychły koniec epidemii COVID-19? Ministerstwo Zdrowia ostrzega – nadciąga czwarta fala zakażeń koronawirusem i grozi nam koronawirus wariant Delta. Tymczasem w Indiach pojawiła się nowa groźna mutacja tego patogenu – wariant Delta Plus.

Koniec epidemii COVID-19 i luzowanie obostrzeń to cisza przed burzą? Eksperci ostrzegają, że już jesienią może uderzyć w was czwarta fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który coraz szybciej rozprzestrzenia się w Europie. Na tym jednak nie koniec, bo w Indiach atakuje nowy wariant koronawirusa o nazwie DELTA PLUS, a tamtejsi eksperci uznali go za "wariant niepokojący" (VOC), który charakteryzuje łatwa transmisja, wywoływanie infekcji o cięższym przebiegu oraz zmniejszona efektywność opracowanych już szczepionek. Wciąż brakuje jednak badań biologicznych i klinicznych tej mutacji.

Koronawirus Delta Plus i nowa fala pandemii

Nowa mutacja koronawirusa o nazwie Delta Plus może oznaczać większą zakażalność i szybszy rozwój choroby skutkujący zniszczeniem płuc, przed czym na Twitterze ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Covid-19 dr Paweł Grzesiowski. Apeluje, by już teraz uszczelnić granice, intensywniej testować chorych i przyspieszyć program szczepień. Jego zdaniem, wariant Delta Plus może być zwiastunem nowej fali epidemii. Dr Jeremy Kamil z Uniwersytetu Luizjany w Shreveport uważa jednak, że dopóki wariant nie zostanie dokładnie przebadany, nie powinniśmy przesądzać, czy jest groźniejszy od zwykłej Delty.

Z danych indyjskiego ministerstwa zdrowia wynika, że wariant Delta Plus wykryto w kilku stanach, takich jak Maharasztra (trzecim co do wielkości i drugim pod względem ludności), Kerala w południowo-zachodnich Indiach oraz Madhya Pradesh (stan w środkowych Indiach) – podaje rmf24.pl.

Jak na razie Europa walczy z wariantem Delta, a w Wielkiej Brytanii przypada na niego już 99 proc. wszystkich nowych zakażeń tym patogenem. Kolejne przypadki zakażenia tym wariantem koronawirusa odnotowano także w Polsce. Tymczasem Deltę Plus wykryto już USA, Wielkiej Brytanii, Portugali, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Wirus DELTA dalej mutuje, w Indiach wykryto kolejny wariant DELTA PLUS - kierunek zmian to dalsze zwiększenie zakaźnosci i szybszy rozwój choroby, z uszkodzeniem płuc. Konieczna szczelna ochrona granic, testowanie chorych i przyspieszenie szczepień, przygotowanie do kolejnej fali – ostrzega Paweł Grzesiowski na Twitterze.

Czytaj także
Przeczytaj więcej