18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Cyk siup hop i jest!

Nowa odmiana covidu. Dotrze tu szybciej niż pendolino do Radomia?

Wojciech Kozicki
19.10.2021  16:54
Nowa mutacja koronawirusa. Odmiana AY.4.2 Delta Plus nas pozamiata?
Nowa mutacja koronawirusa. Odmiana AY.4.2 Delta Plus nas pozamiata? Fot: GRZEGORZ KLATKA/REPORTER/East News

Kiedy koniec pandemii COVID-19? Okazuje się, że raczej nieprędko, ponieważ w Wielkiej Brytanii rozpanoszył się nowy wariant koronawirusa Delta. Zmutowany patogen rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż aktualnie dominujący wariant. Czy odmiana AY.4.2, czyli Delta Plus, stanie się globalnym zagrożeniem?

Wielka Brytania zaatakowana przez zmutowaną odmianę wariantu Delta o nazwie AY.4.2 ( Delta Plus). Z najnowszych badań wynika, że odpowiada ona za 6% nowo wykrywanych zakażeń koronawirusem. Naukowcy obawiają się znacznie szybszej transmisji patogenu w stosunku do innych wariantów koronawirusa.

Nowa odmiana koronawirusa. Zagraża nam ekspresowa mutacja?

Odmiana Delta Plus została pierwszy raz zdiagnozowana w lipcu 2021 roku. Charakteryzuje się zmutowanymi wypustkami, które służą do przenikania do ludzkiego organizmu i odpowiadają za większą zdolność do transmisji. Profesor Francois Balloux oraz Jeffrey Barrett z Covid-19 Genomics Initiative oceniają, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o 10-15 proc. szybciej niż oryginalny wariant Delta, a więc jest to najszybciej przenosząca się odmiana koronawirusa.

Na razie AY.4.2 nie została uznana za odmianę pod obserwacją, ani tym bardziej za wariant niepokojący, ale zdaniem prof. Francois'a Balloux, dyrektora instytutu genetyki na University College London, zapewne wkrótce to się zmieni – podaje Polsat News.

Francois Balloux zwrócił uwagę, że Delta Plus „to potencjalnie bardziej zakaźny szczep”. Uspokaja jednak, że różnica jest subtelna, ponieważ nowa odmiana jest JEDYNIE 10% bardziej zakaźna od poprzednich. Zaapelował, by czekać na kolejne wyniki badań i nie wpadać w panikę. Przypomniał również, że Delta Plus jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie, ale obecnie jest głównie wykrywana w Wielkiej Brytanii. Co prawda kilka przypadków wykryto w USA i Danii, ale liczba nowych infekcji szybko zaczęła spać.

Czytaj także
Przeczytaj więcej