18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Europejczycy jak króliki doświadczalne?

Nowa szczepionka! Są NOP-y, ale i tak będą szczepić

20.12.2021  16:36
Jaka jest skuteczność Nuvaxovidu? Nowa szczepionka na COVID-19
Jaka jest skuteczność Nuvaxovidu? Nowa szczepionka na COVID-19 Fot: Lukasz Gdak/East News

Nowa szczepionka na koronawirusa! Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o przyznaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki Novavax COVID-19 o nazwie Nuvaxovid. To szansa na pokonanie pandemii?

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała rekomendację dotyczącą pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19 – Nuvaxovid. Jest ona przeznaczona dla osób w wieku 18 lat i starszych. Dotychczasowe badania wykazały, że wspomniany preparat  to szczepionka wykazująca nawet 90-procentową skuteczność.

Nowa szczepionka. Jaka jest skuteczność Nuvaxovidu?

Jak podaje Polsat News, Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jak zapowiada EMA, ten preparat białkowy ma wspierać kampanie szczepień w państwach Unii Europejskiej w kluczowej fazie pandemii.  Wiadomo również, że ten preparat musi być podawany w dwóch dawkach w odstępie 3 tygodni.

Wyniki badań wskazują, że skuteczność szczepionki dla Nuvaxovidu wynosi około 90 proc. Pierwotny szczep SARS-CoV-2 i niektóre warianty wzbudzające obawy, takie jak Alfa i Beta, były najczęstszymi szczepami wirusowymi krążącymi w trakcie badań. Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym Omikronu – wyjaśnia EMA. (Polsat News)

Czy Nuvaxovid to szczepionka bezpieczna i może powodować powikłania lub NOP-y? Potwierdzono, że działania niepożądane po szczepieniu wystąpiły, ale były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Odnotowano takie dolegliwości jak m.in. ból w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból mięśni, ból głowy, ogólne złe samopoczucie, ból stawów oraz nudności lub wymioty. EMA zapewnia, że dalsze bezpieczeństwo szczepionki będzie monitorowane podczas jej stosowania w Unii Europejskiej.