18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pokona mutacje COVID-19?

Powstanie nowa szczepionka. Pfizer ma konkurencję

Wojciech Kozicki
03.02.2021  14:56
Powstanie nowa szczepionka na COVID-19. Czy będzie bezpieczna i skuteczna?
Powstanie nowa szczepionka na COVID-19. Czy będzie bezpieczna i skuteczna? Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

Powstanie kolejna szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2. Brytyjska firma GlaxoSmithKline zawarła umowę z niemieckim koncernem CureVac, by stworzyć szczepionkę nowej generacji przeciw COVID-19. Czy powstrzyma nowe mutacje koronawirusa z Wuhan? 

Szczepionka na koronawirusa od firmy Pfizer i BioNTech nie wystarczy? Koncern już zapowiedział, że stworzy nową wersję i trzecią dawkę, gdyż pojawiają się nowe mutacje koronawirusa (wariant południowoafrykański B.1.351, wariant brazylijski, wariant brytyjski). Koncern farmaceutyczny ma jednak konkurencję, ponieważ brytyjska firma GlaxoSmithKline wraz z niemieckim koncernem CureVac podpisały umowę o współpracy i zostanie stworzona szczepionka nowej generacji przeciw COVID-19. Ma chronić przed nowymi wariantami patogenu z Wuhan. Czy będzie skuteczna? Tego nie wiemy, ale pewne jest, że umowa opiewa na 180 mln dolarów, w zamian za co GSK zyska prawa do szczepionki na całym świecie poza Niemcami, Austrią i Szwajcarią.

Koronawirus i szczepionka nowej generacji

Kiedy pojawi się nowa szczepionka? Wstępnie zapowiedziano, że trafi na rynek już w 2022 roku. Potwierdzono, że będzie to szczepionka w technologii mRNA nowej generacji. Nie zostanie przerwana jednak praca nad szczepionką, którą aktualnie zajmuje się niemiecki koncern i jest w ostatniej fazie badań. Brytyjczycy pomogą w produkcji 100 milionów dawek

Rzeczpospolita przypomina, że niemiecka firma biotechnologiczna z Tybingi niedawno podpisała też z Bayerem i z producentem leków Rentschler umowę o pomocy w produkcji jej szczepionki na COVID-19. 

Wcześniej niemiecka firma biotechnologiczna zawarła też partnerstwo z Bayerem, który ma wyprodukować 160 mln dawek. Wstępne wyniki badań spodziewane są jeszcze w I kwartale 2021 r. W ub.r. Komisja Europejska zamówiła do 405 mln dawek preparatu, który podobnie jak szczepionki Pfizer/BioNTech oraz Moderny używa technologii mRNA, lecz może być przechowywany w zwykłej - przypomina Polsat News.

Ile Pfizer zarabia na szczepionce?

Walka o dominację na rynku szczepionek to przede wszystkim batalia o ogromne pieniądze. Niedawno ujawniono ile zarabia Pfizer na szczepionce przeciw koronawirusowi, więc nie ma się co dziwić, że konkurencja wzięła się do pracy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze