18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy będą się o nią bili?

Nowa szczepionka na COVID-19. Testują na ludziach

Wojciech Kozicki
17.05.2021  13:48
Nowa szczepionka na COVID-19 od Sanofi. Jaka skuteczność preparatu?
Nowa szczepionka na COVID-19 od Sanofi. Jaka skuteczność preparatu? Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER/East News

Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Moderna, a nawet Sputnik – wybór szczepionek przeciw COVID-19 jest tak ogromny, że można dostać zawrotu głowy. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że na rynek trafi NOWA SZCZEPIONKA. Czy Polacy rozsmakują się w preparacie firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline?

Kolejna nowa szczepionka przeciw COVID-19 na rynku. Jak podaje Radio ZET, wkrótce możemy spodziewać się pierwszych dostępnych dawek francuskiej firmy Sanofi i brytyjskiego koncernu GlaxoSmithKline. Potwierdzono, że wstępne wyniki drugiej fazy badań na ludziach wykazują wysoką skuteczność preparatu. Czy Polaków przekona silna odpowiedź immunologiczna tej szczepionki?

Sanofi zapowiada: nowe szczepionki przeciw COVID-19. Jaka skuteczność?

Sanofi zapewnia, że z dotychczasowych prób klinicznych wynika, iż szczepionka daje bardzo wysoką odporność na koronawirusa u dorosłych ze wszystkich grup wiekowych. Co więcej, już jedna dawka szczepionki wywołuje wysoki poziom przeciwciał u osób, które przechorowały COVID-19, więc preparat ma potencjał, by zostać szczepionką przypominającą. Z założenia ma to być jednak preparat podawany w dwóch dawkach.

Sanofi wyjaśnia, że nowa szczepionka oparta jest na rekombinowanym białku. Prace nad preparatem uległy jednak opóźnieniu i będzie dostępny dopiero pod koniec 2021 roku. Równocześnie firma Sanofi pracuje nad  drugim projektem szczepionki. Tymczasem w ramach wspólnego mechanizmu zakupu szczepionek UE zamówiła już 300 mln dawek preparatu Sanofi/GSK.

W trwających od 22 lutego badaniach wzięło udział 722 ochotników. W najbliższych tygodniach ma się rozpocząć trzecia faza testów klinicznych, w których weźmie udział ponad 35 tys. osób w kilku krajach świata – podaje Radio ZET.

Czytaj także
Przeczytaj więcej