18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zastrzyk i po sprawie

Nowa, rewolucyjna szczepionka na Covid-19. Wystarczy JEDNA dawka

25.02.2021  14:52
Nowa szczepionka na Covid-19
Nowa szczepionka na Covid-19 Fot: Piotr Hukalo/East News

Nowa, rewolucyjna szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson już podbija rynek. Jest skuteczna, a do tego wystarczy zaszczepić się jedną dawką. W porównaniu do obecnie ordynowanych specyfików - to ogromny przełom.

Nowa szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson przeszła badania kliniczne, została uznana za bezpieczną i już trafiła na rynek. W porównaniu do stosowanych w Polsce specyfików - jest iście rewolucyjna.

Szczepionka na Covid-19 firmy Johnson&Johnson jest skuteczna już po jednej dawce! Amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) zapewnia, że jest ona bezpieczna. Ostatecznie dopuszczona do stosowania na zwykłych pacjentach zostanie w tym tygodniu.

W opublikowanych w środę dokumentach FDA zaprezentowała najnowsze dane z badań nad szczepionką w USA, RPA i Brazylii z udziałem ponad 40 tys. osób. Wynika z nich, że 28 dni po podaniu, szczepionka ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu Covid-19.

Nowa szczepionka na Covid-19

Oznacza to, że żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji. Jak podaje portal rmf24.pl - szczepionka jest również skuteczna w RPA, gdzie dominuje szczep koronawirusa o większej odporności. To może oznaczać nadzieję dla nas na wygranie z pandemią pomimo pojawiających się mutacji.

Badanie wskazuje ponadto, że preparat przyczynia się do znacznego obniżenia transmisji wirusa, chroniąc również przed bezobjawowymi infekcjami. To nasze światełko w tunelu w obliczu trzeciej fali koronawirusa w Polsce.

Jeśli chodzi o efekty uboczne, jakie mogą wystąpić po szczepionce na Covid-19 firmy Johnson&Johnson to najczęściej pojawiały się: ból w miejscu ukłucia (48,6 proc.), ból głowy (39 proc.), zmęczenie (38 proc.) i ból mięśni (33 proc.).

W RPA do tej pory tę szczepionkę otrzymywali jedynie medycy. My natomiast musimy poczekać na ostateczną decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczeniu tego preparatu do użytku. Spodziewana jest ona jeszcze w tym tygodniu. Macie zaufanie do nowego specyfiku i w ogóle do procedury szczepień przeciwko Covid-19?

Czytaj także
Przeczytaj więcej