Odkrycie lekarzy

Nowe objawy koronawirusa. Sprawdzajcie stopy!

Wojciech Kozicki
15.04.2020  10:56
 Nowe objawy koronawirusa - powoduje zmiany na skórze i stopach
Nowe objawy koronawirusa - powoduje zmiany na skórze i stopach Fot: STANISLAW BIELSKI/REPORTER/East News

Koronawirus wciąż mutuje, a u niektórych pacjentów pojawiają się nowe objawy choroby. Lekarze informują, że u młodych osób chorobę można wykryć znacznie wcześniej, bo pojawiają się charakterystyczne zmiany na skórze. Czy od dzisiaj wszyscy będą oglądać swoje stopy?

Objawy koronawirusa to nie tylko gorączka, duszności i kaszel. Lekarze z takich krajów jak Hiszpania, Włochy i Francja donoszą, że coraz częściej pojawiają się nowe symptomy zakażenia SARS-CoV-2. Głównie u dzieci i młodych osób zauważono, że wystąpiły siniaki i purpurowe zmiany na stopach.

Włoskie media podają, że 13-letni chłopiec skarżył się na swędzenie i pieczenie stóp. Początkowo lekarze sądzili, że ugryzł go pająk, ale wkrótce u pacjenta pojawiły się gorączka, bóle mięśni i głowy. Okazało się, że jego matka i siostra kilka dni wcześniej miały typowe objawy COVID-19. Test na koronawirusa u chłopca dał wynik pozytywny.

Ślady po ospie i odmrożeniach

Lekarze informują, że fioletowe plamy na skórze mogą przypominać zmiany charakterystyczne dla ospy wietrznej lub odmrożeń. Hiszpańska Rada Pediatrów apeluje, że gdy pojawiają się u dziecka, powinno natychmiast zostać odizolowane.

Objawy koronawirusa

„Daily Mail" podaje, że osoby chore na koronawirusa miewają też takie objawy jak np. biegunka oraz zanik smaku i powonienia. Lekarze podkreślają, że potrzeba więcej badań, by jednoznacznie powiązać wspomniane zmiany skórne z koronawirusem, ale w Europie pojawia się coraz więcej takich przypadków.

Wirusy często powodują zmiany skórne, bo wpływają na całe ludzkie ciało. W przypadku koronawirusa patogen atakuje głównie płuca – powiedział dr Daniel Gordon z NHS GP. („Daily Mail”)

Objawy koronawirusa:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszność
  • ból mięśni
  • splątanie
  • ból głowy
  • ból gardła
Czytaj także