18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Warto wiedzieć!

Nowe skutki uboczne Pfizera i Moderny. EMA potwierdza informacje

10.07.2021  13:04
Nowe skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19
Nowe skutki uboczne szczepionek przeciw COVID-19 Fot: Nikolay Litov/Shutterstock

Europejska Agencja Leków oficjalnie potwierdziła, że po szczepieniu Pfizerem lub Moderną mogą występować nowe skutki uboczne. Mowa o zapaleniu osierdzia i mięśnia sercowego, które atakuje głównie młode osoby. EMA podkreśla, że dolegliwości te występują niezwykle rzadko, a korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko powikłań.

EMA zaleca, by na ulotkach informacyjnych szczepionek Moderny i Pfizera znalazły się informacje o wystąpieniu nowych powikłań.

Badania Europejskiej Agencji Leków pozwoliły powiązać przypadki zapalenia mięśnia sercowego ze szczepionkami przeciw COVID-19. Naukowcy przebadali 145 przypadków tego schorzenia wśród osób, które przyjęły preparat Pfizera oraz 19 przypadków odnotowanych po przyjęciu Moderny.

Nowe skutki uboczne najczęściej występują u młodych mężczyzn. Pierwsze objawy zwykle zgłaszane są w ciągu dwóch tygodni od zaszczepienia drugą dawką. Do tej pory poinformowano o pięciu przypadkach śmiertelnych związanych z zapaleniem mięśnia sercowego.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu

Zapalenie mięśnia sercowego zazwyczaj nie daje objawów, choć może wiązać się z uczuciem bólu w klatce piersiowej, przyspieszonym biciem serca lub kołataniem. Czasem schorzenie może doprowadzić do niewydolności narządu.

EMA zaapelowała do pracowników medycznych, by zwracali uwagę na oznaki zapalenia mięśnia sercowego. Jeśli wystąpią objawy wskazujące na powikłania poszczepienne, należy natychmiast zwrócić się do lekarza.

Czytaj także