18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odkrycie w Wuhan

Nowy koronawirus! NeoCoV jest zabójczy?

Wojciech Kozicki
29.01.2022  09:43
Odkrycie w Wuhan: nowy koronawirus NeoCoV wykryty u nietoperzy. Jego mutacje mogą być ZABÓJCZE DLA LUDZI
Odkrycie w Wuhan: nowy koronawirus NeoCoV wykryty u nietoperzy. Jego mutacje mogą być ZABÓJCZE DLA LUDZI Fot: Lukasz Solski/East News/East News

Grozi nam nowa pandemia? Chińscy naukowcy biją na alarm, że w Wuhan odkryto nowego koronawirusa, który może być wyjątkowo groźny dla ludzi. Tym razem zagraża nam koronawirus o nazwie NeoCoV, który w każdej chwili może zmutować i stać się nieuleczalnym patogenem transmitowanym między ludźmi.

Nowy koronawirus NeoCoV odkryty przez Chińczyków. Naukowcy z Uniwersytetu w Wuhanie i Chińskiej Akademii Nauk odkryli patogen blisko spokrewniony z wirusem MERS, którzy szerzy się między nietoperzami. Zdaniem chińskich ekspertów, może zmutować i zacząć rozprzestrzeniać się między ludźmi jako zabójcza dla nas choroba. Jak przypomina Polsat News, „przez ostatnie 10 lat wykryto kilka ognisk zachorowań na MERS, głównie w krajach Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu”.

Odkrycie w Wuhan. Grozi nam pandemia nowego koronawirusa

Koronawirus NeoCoV po raz pierwszy wykryty został w Republice Południowej Afryki. Kolejne mutacje mogą umożliwić transmisję między ludźmi, która prawdopodobnie będzie bardzo szybka, a sama choroba będzie miała bardzo wysoką śmiertelność. Co gorsza, zdaniem naukowców infekcja NeoCoV nie może być zneutralizowana przez przeciwciała dające ochronę przed koronawirusami SARS-CoV-2 i MERS-CoV.

NeoCoV mógłby atakować ludzi, wnikając do ich organizmu tą samą drogą, co SARS-CoV-2, poprzez receptory komórkowe ACE2 – ostrzegają chińscy eksperci. (Wirtualna Polska)

Nowy koronawirus musi zostać dokładnie przebadany, a jak na razie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) zapewniają, że jest obserwowany, a „służby odpowiadają na zagrożenia ze strony wirusów odzwierzęcych”.