18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Izrael ogłasza sukces

Jest skuteczny lek na COVID-19. Koniec szczepionek?

Wojciech Kozicki
06.08.2021  18:31
Izrael ogłasza skuteczny lek na COVID-19. Szczepionki nie będą potrzebne?
Izrael ogłasza skuteczny lek na COVID-19. Szczepionki nie będą potrzebne? Fot: Piotr Molecki/East News

Szczepionki na COVID-19 straciły skuteczność o kilkadziesiąt procent, co potwierdziły najnowsze badania naukowe. Być może jednak jesteśmy uratowani, bo w Izraelu ogłoszono, że powstaje nowy lek na COVID-19. Jego skuteczność wynosi ponad 90%.

Skuteczność szczepionek przeciw koronawirusowi drastycznie spadła, co potwierdzili naukowcy z Wielkiej Brytanii. Być może powrotu pandemii uda się jednak uniknąć. Internetowe wydanie The Jerusalem Post donosi, że powstał nowy lek na COVID-19  o nazwie EXO-CD24. Został poddany II fazie badań w Atenach i pozwolił wyzdrowieć 29 z 30 pacjentów w stanie od umiarkowanego do ciężkiego w ciągu maksymalnie 5 dni.

Skuteczny lek na COVID-19 jeszcze w 2021 roku? Ostatnia faza badań

Lek opracowało Centrum Medyczne Sourasky w Tel Awiwie, testując go na Greckich pacjentach. Okazało się, że ponad 93% spośród 90 chorych w poważnym stanie zostało wypisanych ze szpitali w ciągu pięciu dni, a nawet po krótszym okresie. Wyniki zostały potwierdzono w drugim etapie badań.

Lek został opracowany przez prof. Nadira Arbera, który poinformował, że "dotąd nie zaobserwowano żadnego znaczącego efektu ubocznego u któregokolwiek z pacjentów". Profesor Arber zarysował działanie preparatu, określając go jako środek "medycyny precyzyjnej" – podaje Polsat News.

Jak wyjaśnia prof. Nadira Arbera, główną przyczyną pogorszenia stanu zakażonych wirusem Sars-Cov-2 jest tzw. burza cytokinowa, czyli nadmierna aktywacja układu odpornościowego, który zaczyna atakować zdrowe komórki płuc chorego.  Tymczasem lek EXO-CD24 reguluje mechanizmy odpowiedzialne za tę burzę cytokin i wprowadza równowagę w organizmie chorego. Co więcej, pozwala uniknąć wielu skutków ubocznych wynikając z infekcji.

Kiedy lek na COVID-19?

Zanim lek trafi na rynek, konieczna jest jeszcze jedna faza badań, w której weźmie udział 155 pacjentów. Dwie trzecie otrzyma lek, a pozostali placebo. Cykl badawczy prawdopodobnie zostanie zakończony jeszcze w 2021 roku, a później, jak zapewniają jego twórcy, ma być szybko udostępniony po niewielkich kosztach.

Czy izraelski lek spotka się z protestami koncernów farmaceutycznych? Brytyjscy naukowcy apelują o jak najszybsze wprowadzenie na rynek nowych szczepionek, a Pfizer zapowiada już podawanie trzeciej dawki szczepionki.

logo Tu się dzieje