18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Brawo!

Nowy lek na Covid-19. Jest nadzieja dla ludzkości

11.01.2021  17:49
Nowy lek na Covid-19
Nowy lek na Covid-19 Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Nowy lek na Covid-19 może tchnąć nową nadzieję w ludzkość. Wszyscy jesteśmy przerażeni rozwojem pandemii, ale być może na horyzoncie widać już ratunek. Naprawdę możemy powoli zacząć nabierać oddechu - dosłownie i w przenośni.

Szczepionka na Covid-19 jeszcze nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. Oczywiście, z czasem ograniczy ona liczbę zachorowań z powodu koronawirusa, ale póki ten moment nie nadejdzie - wszyscy oczekujemy znalezienia skutecznego leku. Być może pierwszy raz od początku pandemii faktycznie taki specyfik się pojawi. 

Co ciekawe, skuteczny lek na koronawirusa ma totalnie nieinwazyjną formę... sprayu do nosa! W poniedziałek w Wielkiej Brytanii rozpoczęły się jego badania kliniczne. Podobno specyfik ma aż 99,9 proc. skuteczności w starciach z SARS-CoV-2.

Nowy lek na Covid-19

Za produkcję tego koronawirusa odpowiada kanadyjska firma SaNOtize. W składzie tego preparatu zawarty jest przede wszystkim tlenku azotu. Specyfik ma szansę zabić koronawirusa jeszcze w górnych drogach oddechowych, zanim patogen zdąży się zadomowić w organizmie i do niego wniknąć. Te badania kliniczne bez wątpienia mogą być przełomem w walce z Covid-19, który pustoszy znany nam świat. 

Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa. Fakt, że stosunkowy prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą

- zaznaczył profesor neurologii i dyrektor instytutu badań chorób układu krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma, cytowany przez portal polsatnews.pl.

Jeśli badania kliniczne wypadną dobrze, to podjęte zostaną następne kroki. Jeśli substancja będzie dostępna do użytku dla zwykłych obywateli, to w pierwszej kolejności trafi w ręce Kanadyjczyków, Brytyjczyków i mieszkańców Unii Europejskiej. Trzymamy za to kciuki - im więcej wsparcia, tym większa szansa na sukces w walce.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze