18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czym jest "ukryty Omikron"?

Nowy wariant Omikrona. Mutacja BA.2.rozkręca pandemię

27.01.2022  07:58
Nowy wariant Omikrona. Zdaniem naukowców, może nauczyć nas żyć z chorobą
Nowy wariant Omikrona. Zdaniem naukowców, może nauczyć nas żyć z chorobą Fot: Lukasz Gdak/East News

Koronawirus i jego kolejne mutacje wciąż się mnożą, oddalając wizję końca pandemii. W USA wykryto nową odmianę wariantu Omikron o nazwie BA.2. Zmutowany patogen zaatakował już w sumie w ponad 40 krajach. Czy "ukryty Omikron" jest groźny i czego może nas nauczyć?

Nowy Omikron i jego wariant BA.2 coraz śmielej atakuje w USA, gdzie wykryto jego ponad 100 przypadków. Tzw. „ukryty Omikron” był wcześniej wykryty w ponad 40 państwach, a m.in. w Danii stał się wariantem dominującym. Jak pisze „New York Post”, tak naprawdę tych przypadków może być znacznie więcej, ponieważ ta odmiana Omikrona jest bardzo trudna do wykrycia ze względu na charakterystyczne cechy genetyczne.

"Ukryty Omikron" atakuje. Nowa fala pandemii

Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) podaje, że wariant Omikrona BA.2 nadal stanowi „bardzo niski odsetek wirusów krążących w Stanach Zjednoczonych i na świecie”.Co więcej, eksperci twierdzą, że właśnie ten wariant nie jest bardzo groźny i może uczyć nas jak żyć z COVID-19 jako chorobą endemiczną. Naukowcy mają nadzieję, że jeśli ktoś przechoruje Omikrona, a następnie zakazi się nowym szczepem, to objawy choroby będą znacznie łagodniejsze.

Zdaniem duńskich badaczy podwariantem BA.2 można zakazić się także po uzyskaniu odporności po przebyciu zakażenia, wywołanym standardowym podwariantem Omikronu – BA.1 – informuje Medonet.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest znacznie mniej optymistyczna wobec nowego wariantu. Ostrzega, że skoro patogen rozprzestrzenia się tak intensywnie w wielu krajach, może być bardziej zakaźny niż szczep Omikron BA.1. Co więcej, to właśnie ten wariant może odpowiadać za olbrzymią falę zakażeń w Europie.

Od połowy listopada blisko 40 krajów przesłało prawie 15 000 sekwencji genetycznych BA.2 do globalnej platformy wymiany danych o koronawirusach (GISAID). Do wtorku 96 z nich pochodziło z Ameryki – pisze rmf24.pl.

Jak wynika z raportu UKHSA, „niewidzialny Omikron” nie zawiera charakterystycznej zmiany zwanej delecją w białku kolca wirusa, która pomaga w identyfikacji przypadków Omikronu w testach PCR. Z tego powodu często może być diagnozowany jako wariant Delta.

Czytaj także