18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmiertelnie groźny

Nowy wariant koronawirusa. Zaraża w dwie minuty

27.10.2021  14:44
Białoruś: Nowa mutacja koronawirusa
Białoruś: Nowa mutacja koronawirusa Fot: Deliris/Shutterstock

Delta Light to nowy wariant koronawirusa. Niestety, jest on nie tylko śmiertelnie groźny, ale również koszmarnie zaraźliwy. Zidentyfikowano go po raz pierwszy na Białorusi. Kraj reaguje natychmiast.

Wiceminister zdrowia i główny lekarz sanitarny Alaksandr Tarasienka ostrzegł w państwowej telewizji, że podtyp mutacji Delta, nazywany właśnie Delta Light jest o wiele bardziej zaraźliwy niż jego pierwowzór.  

Sytuacja na Białorusi jest więc nieciekawa, a obywateli przepełnia słuszny lęk. Niestety, Polska również obawia się ataku nowej mutacji, zwłaszcza, że sytuacja pandemiczna w naszym kraju ciągle coraz bardziej się zaostrza.

Wcześniej mówiliśmy, że potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. Obecnie potrzebuje dosłownie dwóch minut

– powiedział Tarasienka, tłumacząc, jak zjadliwy jest nowy podtyp koronawirusa Delta.

Białoruś: Delta Light jest koszmarnie zaraźliwa

Na Białorusi również trwają zmagania z kolejną falą pandemii, która zdecydowanie nasila się od sierpnia. Co ciekawe, chorują przede wszystkim osoby z grupy 18-29 lat. Według oficjalnych danych co najmniej pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 27 proc. mieszkańców kraju. Minister zdrowia przekazał, że dla pacjentów z COVID-19 zarezerwowano 40 proc. łóżek szpitalnych.

Mimo tego, że sytuacja jest bardzo trudna, a nawet pojawia się tam nowa mutacja, to w piątek 22 października Ministerstwo Zdrowia Białorusi odwołało obowiązek noszenia maseczek ochronnych i przestrzegania dystansu w instytucjach i środkach transportu. Nastąpiło to po ostrej krytyce ze strony białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki. 

Czy wkrótce czeka nas to samo?