18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Złe wieści

Nowy wirus wykryty w Chinach. Czeka nas następna pandemia?

01.07.2020  20:46
Nowy wirus wykryty w Chinach. Czeka nas następna pandemia?
Nowy wirus wykryty w Chinach. Czeka nas następna pandemia? Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Nowy wirus grypy wykryto w Chinach. WHO ostrzega przed jego pandemicznym potencjałem. Czyżby czekała nas powtórka z koronawirusa? Prawdopodobnie nikt nie dałby rady teraz tego wytrzymać.

Nowy wirus grypy pojawił się w Chinach. WHO alarmuje - jego potencjał pandemiczny jest widoczny od razu. Już kiedyś ludzkość zdziesiątkowała hiszpanka, teraz dręczy nas koronawirus - każdy ma dosyć tak poważnej sytuacji.

Nowy wirus szaleje w Chinach

BBC informuje, że chiński wirus grypy pojawił się niedawno i jest przenoszony przez świnie. Niestety, według badaczy ludzie również mogą się nim zarazić. Z badań zespołu chińskich naukowców wynika, że nowy szczep podtypu grypy H1N1 (opisywano jako G4) już od 2016 roku jest dominującą odmianą wirusa grypy wśród chińskich świń.

Wirus nazwany G4 EA H1N1 przenosi się również na ludzi i może replikować się w komórkach wyściełających ludzkie drogi oddechowe. Oznacza to, że zagraża nam podobnie mocno jak koronawirus, a wcześniej również grypa hiszpanka.

Aktualnie w największym niebezpieczeństwie są osoby hodujące świnie lub mieszkające w bezpośrednim sąsiedztwie takich ferm, a także rzeźni i lokalnych targów mięsnych. Ludzie nie wykształcili odporności na tego wirusa, dlatego może on być koszmarnie niebezpieczny.

BBC podkreśla, że obecnie znane ludzkości szczepionki na grypę nie chronią przed nowym szczepem. Być może znów stoimy w obliczu zagłady.

Czytaj także
Przeczytaj więcej