18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre wieści!

OMIKRON ZAKOŃCZY PANDEMIĘ? Zaskakujące doniesienia

03.12.2021  12:23
Omikron może pokonać pandemię
Omikron może pokonać pandemię Fot: Worrawoot.s/Shutterstock

Wykryty kilka tygodni temu nowy wariant koronawirusa wbrew pozorom może przynieść wiele dobrego. Zdaniem części ekspertów istnieje nawet szansa, że Omikron zdominuje pozostałe mutacje i pokona pandemię. Co musi się stać, by do tego doszło?

Pochodzący z Australii epidemiolog prof. Tony Blakely po przeanalizowaniu pierwszych raportów z RPA stwierdził, że Omikron może pomóc w pokonaniu pandemii. Nowy wariant jest dużo bardziej zaraźliwy, ale także znacznie łagodniejszy.

Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii - stwierdził wirusolog.

Prof. Blakely na antenie 7news podkreślił, że po Omikronie mogą pojawić się inne mutacje, które będą groźniejsze. Jednak gdyby nowy wariant zdominował zakażenia na całym świecie, możliwe, że pandemia zniknie, a COVID-19 będzie przypominał przeziębienie.

Omikron podbije Europę

Według informacji Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób nowy wariant koronawirusa za kilka miesięcy będzie odpowiadał za nieco ponad połowę zakażeń w Europie. Wszystko wskazuje na to, że Omikron wkrótce wyprze Deltę i stanie się dominującą mutacją.

Naukowcy nadal pracują nad ustaleniem, czy Omikron jest odporny na szczepionki lub może prowadzić do ciężkiego przebiegu choroby. Dotychczas udało się ustalić, że najczęstsze objawy w przypadku tego wariantu to: silne zmęczenie, lekki ból głowy, bóle ciała i drapanie w gardle.

Czytaj także
Przeczytaj więcej