18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kosmiczny spektakl

To OSTATNI SUPERKSIĘŻYC! Nadciąga Czerwona Pełnia!

11.08.2022  20:13
Ostatni superksiężyc w tym roku. Czerwona Pełnia w sierpniu
Ostatni superksiężyc w tym roku. Czerwona Pełnia w sierpniu Fot: Shutterstock

Wspaniałe widowisko szykuje nam nocne niebo. W nocy z 11 na 12 sierpnia nastąpi Czerwona Pełnia. To ostania w tym roku szansa, by zobaczyć superksiężyc.

Już w nocy z 11 na 12 sierpnia księżyc stanie się idealnie okrągły. Pełnię osiągnie dokładnie o godzinie 3:26 w nocy, jednak już wcześniej będzie czarował swym blaskiem. A trzeba przyznać, że tym razem czeka nas wspaniałe widowisko.

Sierpniowa pełnia to ostatnia okazja w tym roku, by zobaczyć superksiężyc. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że dziś w nocy będzie zdawał się naprawdę ogromny, dużo większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Dzieje się tak za każdym razem, gdy nasz naturalny satelita maksymalnie zbliża się do Ziemi. Szacuje się, że wygląda wtedy na niemal 15 procent większy i 30 procent jaśniejszy, niż przy zwykłej pełni.

Czerwona Pełnia Księżyca

Sierpniowa pełnia księżyca nosi kilka ciekawych nazw. Jedna z nich to Czerwony Księżyc. Satelita podobno może zabłysnąć lekką, czerwoną poświatą, ale tylko jeśli towarzyszyć mu będzie letnia mgła.

Inne nazwy to między innymi Pełnia Jesiotrów, która wzięła się od rzekomej wzmożonej aktywności ryb w tym czasie. Najbliższa jest nam chyba jednak Pełnia Zbożowa, która wskazuje na trwające żniwa.

Wspaniała pełnia to nie koniec niespodzianek od natury. Już kolejnej nocy, z piątku na sobotę, czeka nas maksimum roju Perseidów, zwane potocznie deszczem spadających gwiazd.