18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jaja jak berety!

Pingwiny są dilerami świata zwierząt. Ich odchody tworzą gaz rozweselający

Kamil Kacperski
20.05.2020  13:29
Pingwin w środowisku naturalnym
Pingwin w środowisku naturalnym Fot: shutterstock.com

Z serii: ciekawostka, której nigdy nie potrzebowałeś znać, ale możesz nią zabłysnąć na nudnej imprezie. Jak podaje CNN, odchody pingwinów wytwarzają naturalny środek odurzający.

A jakim cudem naukowcy odkryli taki ciekawy fakt na temat słodkich nielotów? Studiowali wpływ kolonii pingwinów królewskich na swoje otoczenie. W żurnalu "Science of the Total Enviroment" opublikowano wyniki badań na temat wpływu ptaków na małą wyspę na północy od Antarktydy. 

Pingwiny są naturalnymi dilerami

Jeden z wyników pokazał, że gaz tworzony przez odchody pingwinów zawiera wysoki poziom tlenku diazotu, co w wolnym tłumaczeniu na język polski oznacza, że stolec tych ptaków wytwarza gaz rozweselający.

- Naprawdę zawierają dużą ilość tego związku - stwierdził Bo Elberling, twórca badań. Według niego liczba wytwarzanego tlenku diazotu jest aż 100 razy większa, niż ta wytwarzana przez świeżo nawożone duńskie pole (naukowiec wykłada na Uniwersytecie w Kopenhadze, więc wie, o czym mówi).

Co ciekawe, sam badacz przyznał, że w trakcie wielogodzinnych przygód w otoczeniu ptasiego guana, sam raz "postradał zmysły".

"To jasne, że poziom tlenku diazotu jest bardzo wysoki w miejscach, gdzie są pingwiny - a co za tym idzie, ich odchody - i bardzo niski w miejscach bez pingwinów" - wyjawił Elberling. To powoduje niewielkie zagrożenie dla atmosfery naszej planety. Same w sobie odchody raczej nie są zwiastunem apokalipsy - jednak pingwiny mają duży wpływ na swoje otoczenie. To może zmieniać się jeszcze drastyczniej, kiedy ich kolonie będą się powiększały.

"Pingwiny będą się wprowadzały na wyspy, które nie są już skute lodem. Ich obecność będzie więc wpływała negatywnie na atmosferę, zwiększając produkcję gazów cieplarnianych w danych rejonach" - wyjaśnił Elberling. Zapowiedział również, że nadal będzie pracował nad badaniem wpływu pingwinów na środowisko.

Przeczytaj więcej
Komentarze