18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa pandemia?

Odkryli 6 nowych koronawirusów. Mogą mutować i zabijać!

Wojciech Kozicki
16.04.2020  19:49
Nowe badania nietoperzy i koronawirusa - nowe patogeny i mutacje
Nowe badania nietoperzy i koronawirusa - nowe patogeny i mutacje Fot: Facebook/Owatonna People's Press

Kolejne badania potwierdzają, że koronawirus przeniósł się na ludzi z nietoperzy w Chinach. Tymczasem naukowcy z fundacji Instytutu Smithsonian donoszą, że u tych zwierząt odkryto 6 nowych koronawirusów, które należą do tej samej rodziny co SARS-CoV-2. Czekają nas kolejne pandemie i mutacje wirusa?

Liczne źródła donoszą, że w Chinach w Wuhan od wielu lat badano koronawirusy pochodząceod nietoperzy, w tym także SARS-CoV-2. Tymczasem w ramach programu PREDICT, który ma identyfikować potencjalne zagrożenia w postaci chorób zakaźnych, odkryto nowe koronawirusy mogące przenosić się ze zwierząt na ludzi.

Nietoperze i nowe koronawirusy

Jak podaje „Live Science”, podczas badań nietoperzy zamieszkujących Mjanmę w Birmie, dokonano niepokojącego odkrycia. Eksperci z fundacji Instytutu Smithsonian na łamach „PLOS ONE” ogłosili, że znaleźli 6 nowych koronawirusów w próbkach śliny i kału nietoperzy zbieranych w latach 2016-2018. Jak na razie te patogeny nie są zagrożeniem dla ludzi i nie są genetycznie powiązane z SARS, MERS i SARS-CoV-2. Badacze ostrzegają jednak, że jeśli dojdzie do ich mutacji, mogą stać się śmiertelnym zagrożeniem na skalę globalną.

Próbki zbierano w miejscach, gdzie ludzie mają bezpośredni kontakt z nietoperzami. W tamtejszych jaskiniach uprawia się turstykę, odbywają się tam praktyki religijne, a także zbiera się odchody nietoperzy w różnych celach – informują badacze w „PLOS ONE”. (Live Science)

Szacuje się, że wśród ptaków i ssaków krąży ok. 1,6 mln patogenów. Odzwierzęce wirusy odpowiadają za 75 proc. chorób zakaźnych atakujących ludzi w tym stuleciu. Powodem takiej sytuacji jest fakt, że ludzie coraz częściej zajmują i niszczą naturalne środowiska dzikich zwierząt. Wpływ na to ma również masowy handel żywymi osobnikami na targowiskach oraz martwymi, które są wykorzystywane m.in. w medycynie – podaje zdrowie.radiozet.pl.

Marc Valitutto, który jest autorem badania, podkreśla, że nietoperze są nosicielami tysięcy koronawirusów i większość z nich nadal nie jest zbadanych. Adiunkt Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie dr Paweł Grzesiowski w jednym z wywiadów powiedział, że wirusy takie jak np. szczepy grypy, mutują średnio co 50-100 lat i w każdej chwili może pojawić się szczep pandemiczny. Podkreślił, że wśród zwierząt już teraz krążą zabójcze dla nas patogeny i kolejna pandemia taka jak np. grypa hiszpanka, pojawi się NA PEWNO. Uspokaja, jednak, że śmiertelność nie będzie tak wysoka jak w 1918 roku ze względu na poziom rozwoju obecnej medycyny.

Suzan Murray z Smithsonian's Global Health Program, która jest współautorką wspomnianych badań nietoperzy, apeluje, by dalej zajmować się tymi ssakami i ich wirusami. Jej zdaniem „edukacja i badania, to najlepsza ochrona przed kolejną pandemią”

Przeczytaj więcej
Komentarze