18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Halo Ziemia!

Tajemnicze sygnały z kosmosu. Odkryto pozaziemską cywilizację?

Bartłomiej Ciepielewski
21.12.2020  13:06
Kosmici chcą coś przekazać?
Kosmici chcą coś przekazać? Fot: ziggy_mars/Shutterstock

Astronomowie odkryli zagadkowe sygnały dochodzące z okolic gwiazdy Proxima Centauri. Jak na razie nikt nie jest w stanie ustalić źródła tajemniczych fal. Odkryto ślady pozaziemskiej cywilizacji?

Wiązkę fal radiowych zarejestrowano w kwietniu i maju ubiegłego roku. Jednak dopiero teraz, analizując archiwalne zapisy, udało się zlokalizować te niespotykane sygnały. Za niezwykłe odkrycie odpowiada australijski teleskop Parkesa.

Tajemnicze fale radiowe w okolicach Proxima Centauri

Sygnały tego typu zwykle można przypisać wytworom naszej cywilizacji lub naturalnym zjawiskom, jednak tym razem ustalenie źródła nie jest tak łatwe. Emitowany sygnał pochodzi z wyjątkowo wąskiego pasma 982 MHz. Takiego zakresu promieniowania nie wytwarzają żadne satelity, ani inne urządzenia znajdujące się w kosmosie.

Zdaniem astrofizyka Andrewa Siemiona, naturalny sposób kompresji energii do jednego pasma jest niemożliwy. Wytłumaczeniem może być pochodzenie technologiczne, a zatem istnieje szansa, że są to fale wytwarzane przez pozaziemską cywilizację.

Sceptyczni naukowcy twierdzą, że sygnał może mieć proste wyjaśnienie, ale jak na razie nie wiedzą dokładnie jakie. Ich zdaniem fale mógł emitować uszkodzony satelita, przelatujący samolot, a nawet nadajnik ziemski.

Obserwatorzy kosmosu są zgodni, że jest to jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych sygnałów, zarejestrowanych przez astronomów. Czeka nas kontakt z pozaziemską cywilizacją?

Czytaj także
Przeczytaj więcej