18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuchowy weekend?

Ogromna ASTEROIDA leci prosto na nas!

19.05.2022  12:42
Asteroida przeleci nad naszymi głowami
Asteroida przeleci nad naszymi głowami Fot: Oliver Denker/Shutterstock

Ogromna asteroida już w najbliższy weekend może zakończyć naszą egzystencję?! Leci prosto na nas, zagrożenie z kosmosu jest bardzo realne. Uderzenie kosmicznego giganta wpisuje się w czarną serię, która spotyka świat.

Asteroidy latają nad naszymi głowami ciągle i nawet o tym nie wiemy. Natomiast jeśli któraś jednak uderzy w Ziemię, na pewno tego nie przeoczymy i może nas spotkać los podobny do dinozaurów.

Planetoida przeleci w kosmosie w pobliżu Ziemi w niedzielę 22 maja o godzinie 14:26 czasu uniwersalnego. Ma średnicę ponad jednego kilometra – to największe z tego typu ciał przelatujących w pobliżu naszej planety w ostatnich miesiącach.

Asteroida przeleci nad naszymi głowami

NASA regularnie aktualizuje listę tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli obiektów przemykających w dość bliskiej odległości od naszej planety. Wśród najbliższych tego typu zdarzeń wyróżnia się spotkanie z planetoidą o numerze 7335, znaną też pod tymczasowym oznaczeniem 1989 JA. 

Obiekt ten odkryto dawno temu, ale do tej pory nam nie zagrażał. Teraz sprawa może przedstawiać się zupełnie inaczej. Naukowcy trzymają rękę na pulsie do ostatniej chwili mając nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Jeśli przewidywania się sprawdzą, planetoida minie nas z prędkością względną 13,12 km/s, czyli ponad 47 tysięcy kilometrów na godzinę. Najmniejsza odległość wyniesie około 4 miliony kilometrów, czyli trochę ponad 10 razy dalej niż dystans Ziemia-Księżyc. Naukowcy są pewni swoich obliczeń z dokładnością do zaledwie 153 km, więc możemy spać spokojnie – zderzenie RACZEJ nam nie grozi.

Przekonali Was do złapania oddechu?

logo Tu się dzieje