18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groza

Omikron ZAGRAŻA DZIECIOM. Najmłodsi umierają na Covid-19

08.12.2021  20:57
Wariant Omikron groźny dla dzieci
Wariant Omikron groźny dla dzieci Fot: Nick Fedirko/Shutterstock

Wariant Omikron koronawirusa jest groźny dla dzieci. Już wariant Delta pokazał, że najmłodsi mogą chorować - teraz przy nowej mutacji jest jeszcze gorzej. Rodzice drżą ze strachu.

Wariant Omikron koronawirusa pojawił się w momencie, w którym wszyscy mieliśmy nadzieję na zakończenie pandemii Covid-19. Obecnie to właśnie on jest najbardziej przerażającą mutacją koronawirusa, z jaką mieliśmy do czynienia. 

Naukowcy wciąż przyglądają się możliwościom nowego wariantu. Lekarka z RPA, która jako jedna z pierwszych medyków na świecie miała do czynienia z chorymi zakażonymi mutacją Omikron, ujawniła nowe, niepokojące fakty na jej temat. Dr Angelique Coetzee na łamach brytyjskiego "The Telegraph" mówi, że pacjenci, u których testy potwierdziły obecność wariantu Omikron koronawirusa, mieli nietypowe i łatwe do zlekceważenia objawy.

Co prawda w przypadku tego zakażenia rzadziej występowały przypadki o ciężkim przebiegu, to za charakterystyczne symptomy uznać należy objawy, które mają niewielki związek z "klasycznym" Covid-19. Objawy zakażenia Omikronem, to: to zmęczenie i przyspieszony puls, a do tego brak zaburzeń zapachu i smaku, co jest nietypowe dla zakażeń koronawirusem. Jeśli wystąpi zaburzenie tych dwóch zmysłów, możemy być pewni, że nie zaatakował nas Omikron. 

Wariant Omikron jest bardzo groźny dla dzieci

Najgorsze jest jednak to, że wariant Omikron zagraża najmłodszym pacjentom. Już wariant Delta z łatwością infekował dzieci, ale Omikron bije go w tym względzie na głowę.

Z naszych badań przeprowadzonych podczas czwartej fali wynika, że od września na naszym oddziale mieliśmy 190 pacjentów z COVID-19, z czego połowa to były dzieci do pierwszego roku życia. Najmłodszy pacjent miał 12 dni. Najciężej chorują właśnie maleńkie dzieci, do 3. roku życia

– powiedziała w rozmowie z PAP dr n. med. Barbara Hasiec, ordynator Dziecięcego Oddziału Zakaźnego w Lublinie.

"Dużo więcej dzieci choruje, dużo więcej jest dzieci na oddziałach – to nie ulega wątpliwości. Na pewno jest tak, że mamy znacznie więcej zachorowań, niż jest to widoczne w statystykach. W praktyce widzimy, jak sześć osób w domu choruje, a jedna wykonuje test" – potwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Mamy dzieci w różnym wieku. Od noworodków – dosłownie kilkugodzinnych – do niemal 18-letnich. To są dzieci zarówno z obciążeniami, jak i wolne od nich, zupełnie dotychczas zdrowe, które chorują na Covid-19 bardzo ciężko

– przyznaje dr Stopyra.

"Wcześniej młodzi pacjenci przechodzili zakażenie łagodnie, najczęściej przyczyną hospitalizacji było współistnienie zakażenia SARS CoV-2 i innej choroby dziecka. W ostatnich tygodniach obserwujemy zmianę w przebiegu zakażenia u dzieci" - powiedział w rozmowie z PAP dr Michał Wronowski z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.

Są takie doniesienia, że dużo więcej dzieci choruje i wrażliwe są szczególnie dzieci poniżej 5. roku życia na ten wariant. Natomiast z każdym wariantem, który się pojawia, są związane trzy kwestie – zakaźność, zjadliwość i wrażliwość na szczepienie. Na razie nie mamy zbyt wielu odpowiedzi na pytania dotyczące nowego wariantu

– ostrożnie stwierdza dr Stopyra.

Czujecie rosnący lęk o najmłodszych obywateli?