18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niepokojące doniesienia

Omikron odporny na szczepionki? "Będzie katastrofa"

30.11.2021  16:36
Omikron podbije Europę?
Omikron podbije Europę? Fot: joshimerbin/Shutterstock

Nowa mutacja koronawirusa znana jako Omikron błyskawicznie podbija Europę. Ze względu na brak szczegółowych danych na jej temat nie ma pewności, jak z zarazą poradzą sobie szczepionki. Ostatnio do sprawy odniósł się dyrektor Moderny Stephane Bancel, który niestety nie ma dobrych wieści.

Szef Moderny ostrzega, że wyprodukowanie szczepionki chroniącej przed wariantem Omikron zajmie wiele miesięcy. Długi czas opracowania preparatu spowodowany jest tym, że większość mutacji (32 z 50) charakteryzujących ten wariant występuje w obrębie białka kolca. Zmiany te sprawiają, że Omikron może być w znacznym stopniu odporny na szczepienia.

Bancel dodał również, że szczegółowe informacje dotyczące skuteczności szczepionki wobec Omikronu pojawią się za mniej więcej dwa tygodnie. Prace nad opracowaniem nowej szczepionki prowadzą już koncerny Pfizer oraz Moderna.

Omikron wywoła katastrofę?

Ostatnio do sytuacji w rozmowie z "Wyborczą" odniósł się członek Rady Medycznej, prof. Krzysztof Simon. Zdaniem medyka aktualne doniesienia nie wskazują, by Omikron był całkowicie odporny na szczepionki.

Jeśli omikron przełamie odporność uzyskiwaną w drodze szczepień, będzie katastrofa. Jak dotąd nic jednak na to nie wskazuje - przekazał profesor.

Prof. Simon podkreśla, że "Omikron jest 500 razy bardziej zakaźny niż dotychczas znane warianty koronawirusa". Nie wiadomo jednak czy może on prowadzić do ciężkiego przebiegu choroby, czy też objawy będą łagodne.

Według wstępnych doniesień główne symptomy to: przyspieszony puls, duże zmęczenie, drapanie w gardle i bóle głowy. Najnowsze dane nie wskazują na to, by choroba była śmiertelnie groźna, lecz grupa przebadanych osób jest jeszcze zbyt mała, by wyciągać na jej podstawie konkretnie wnioski. No cóż.. pozostaje czekać.

Czytaj także